Da bi naš Ilijaš bio čišći to može da se desi samo u zajedničkom djelovanju komunalaca u saradnji sa građanima, među kojima i dalje ima dosta onih sa nerazvijenom ekološkom sviješću, odnosno elementarnom kulturom življenja.
Ovdje moramo u obzir uzeti činjenicu da komunalno poduzeće uspijeva isprazniti kontejnere, ali ne i očistiti prostor oko njih. U nekoliko navrata smo zabilježili da to i rade, zbog čega je potrebno apelirati našim građanima, da povedu računa o tome jer na prostor oko kontejnera direktno utičemo mi.
Umjesto bacanja smeća pored kontejnera kada su puni, da li je moguće sačekati naredni dan kad se to smeće isprazni.
Niko ne želi držati smeće u kući, ali moramo biti svjesni da je to jedan od načina da naselja održimo čistim, odnosno da svoje smeće odložimo unutar, a ne pored kontejnera. Natpisi pored kontejnera su i postavljeni kako bi nas upozorili da je zabranjeno odlaganje otpada van posuda (kontejnera).
Smeće koje se ostavlja pored kontejnera danima može da čeka da dođe kamion i pokupi ga, a ovo naše je postalo starosjedioc, godinama je tu. Gromile ili deponije, kako bi ih već nazvali, pored kontejnera su u gotovo svim naseljima naše općine.
Apsurd je vidjeti gomilu smeća pored praznih kontejnera. Životinje kidaju vrećice, a vjetar sadržaj istih razbacuje po našem naselju, stari otpad deponovan godinama širi nesnosan smrad, a onda se u svom naselju nedaleko od toga igramo sa svojom djecom.
I baš kao što to reče Ross Perot, “Ekolog nije čovjek koji kaže da je rijeka prljava. Ekolog je čovjek koji čisti rijeku.“.
U nadi za bolje sutra pozivamo Predsjednike ili predstavnike mjesnih zajednica da organizuju akciju čišćenja prostora pored kontejnera, vjerujemo da ima dosta savjesnih građana koji će se pridružiti.