Godina 2021. je na izmaku, te je ekipa Radio Ilijaš posjetila JU Dom zdravlja Ilijaš. O uslovima i unapređenju rada Doma zdravlja, vakcinaciji, radu porodičnih ambulanti, te specijalističkih službi razgovarali smo sa direktorom Dom zdravlja Ilijaš Nijazom Štitkovcem. Kako je ovu, kao i prethodnu godinu obilježila pandemija, Nijaz Štitkovac govorio je o izazovima koji su savladani zahvaljujući kadru i dobroj organizaciji.
Kako je protekla 2021. godina u Domu zdravlja Ilijaš?
– Ova godina je relativno brzo prošla. Mislim da je to iz razloga jer su se iste stvari dešavale od samog početka pa do kraja. Kao i prethodnu, i ovu godinu je obilježio Covid – 19, i to talasi tri i četiri. Treći talas Covid-a doživio je svoj vrhunac u martu mjesecu i moram priznati da je bilo veoma izazovno suočiti se sa svim onim što nas je zadesilo. Bez obzira kakvo je stanje bilo sa kadrom i prilivom pacijenata, mislim da smo se dobro izborili. Mi smo se sa Covidom počeli boriti na prostoru Semizovca. Zajedno sa kolegama iz Vogošće na najbolji mogući način uspjeli smo odgovoriti na taj zadatak. S obzirom da je u martu bio veliki broj oboljelih, odlučili smo se povući na područje općine Ilijaš. To nije bilo lahko ostvariti, ali možemo reći da je to nešto što smo ipak realizovali u vrlo kratkom vremenu, naravno uz pomoć lokalne zajednice. Mogu reći da sam na taj projekat posebno ponosan.
Već drugu godinu zaredom borimo se Koronavirusom? Kakav je trenutno situcija? Da li su sugrađani odgovorni po pitanju vakcinacije, te koje su vakcine dostupne u Domu zdravlja Ilijaš?
– Period mart – april obilježila je vakcinacija. Prvo smo počeli sa vakcinacijom zdravstvenih radnika, a nakon toga u Zetri je uslijedila vakcinacija rizičnih grupa. Dio našeg kadra je također pomagao prilikom vakcinacije u Zetri, kao i sve druge organizacione jednice. Krajem augusta suočili smo se i sa četvrtim valom koji i dalje traje. Nismo još u prilici da u Ilijašu otvorimo Covid ambulantu jer uvijek pratimo broj pacijenata i timova koji nam trebaju. Mogu reći da je trenutna epidemiološka situacija nekako povoljnija u odnosu na stanje od prije mjesec dana.
Odluku o vakcinaciji u domovima zdravlja donijeli smo 23. augusta 2021. godine jer smo htjeli stanovništvu da približimo vakcinaciju, naročito stanovništvu koje nije u prilici da ode u Zetru. Prvi vakcinalni punktovi u domovima zdravlja oformljeni su u Ilijašu, Vogošći i Hadžićima, a nakon toga i drugi domovi su krenuli sa vakcinisanje.
Kada je sa radom krenuo naš vakcinalni punkt nismo znali da će odziv građana biti tako velik, i što se tiče vakcinacije u Ilijašu mi smo jako zadovoljni. Od augusta pa do danas vakcinisano je blizu 5 000 naših sugrađana. Tu su ubrojane i prve i druge doze vakcine, ali i treće buster doze. Građanima su na raspolaganju Pfizer, Sinovak, Sinofarm i Modernu, s tim što Modernu dajemo za drugu i treću dozu. Vakcinacija se vrši svakim radnim danom 08:00 – 19:00 h.
Uslovi rada u Domu zdravlja Ilijaš?
– Dom zdravlja Ilijaš imam poprilično dobre uslove za rad. Imamo kvalitetnu opremu, međutim ono što nas uvijek muči je kadar koji se mijenja. Nas je poprilično opteretio Covid-19, jer je podrazumijevao neka nova radna mjesta, a koja nisu predviđena sistematizacijom. U optimalnim uslovima nama treba 11 timova porodične medicine kako bi bili na visina zadataka sa kojim se susrećemo. Međutim, trenutno da bi se savladala situacija sa pandemijom nama je potrebno 15 timova. Nikada nismo imali taj broj timova, trenutno ih je 12, međutim dvoje njih je na određeno vrijeme i sa početkom 2022. godine njima ugovori ističu. Iskoristit ću priliku da se pohvalimo da smo dobili pojačanje. Naime, dobili smo pulmologa na neodređeno vrijeme i nadam se da će to biti olakšanje i za naše pacijente i naravno za naš kadar.
Kakvo je stanje što se tiče rada porodičnih ambulanti?
– Ako ubrajamo i ovaj centralni dio kao porodičnu ambulantu, onda mogu reći da funkcionišemo dobro. Imamo call centar koji nam i nije bio u najboljoj funkciji upravo zbog manjka kadra. Ambulanta u Podlugovima funkcioniše solidno. Tamo su dva ljekara, i mislim da smo zadovoljili potrebe tog lokaliteta ako uzmemo u obzir da je u jeku pandemije ta ambulanta bila u potpunosti zatvorena. U Srednjem imamo jedan tim – doktor i medicinske sestre. U Kamenicu odlazimo jednom sedmično, ranije je to bilo dva puta, međutim zbog pandemije smo to morali reducirati. Ambulanta u Mrakovu već duže vrijeme ne radi. Imamo pritisak lokalne zajednice, ali upravo zbog pandemije nismo u stanju da počemo sa radom.
Rad specijalističkih službi?
– Specijalističa služba je organizovana kao zasebna organizaciona jednica. Ta jedinica ima svoj kadar, dakle direktora, doktore i medicinske sestre. Funkcionišu tako što svoj kadar disperziraju po općinama. Jako je teško odrediti kadar koji će dolaziti određenim danima, tako da mi samo petkom imamo oftamologa, a smatramo da je to malo. Neurolog jednom sedmično dolazi, a internista malo češće. Otorinolaringolog sam ja i za sada je to pod kontrolom.
Koje su aktivnosti obilježile 2021. godinu?
– Covid-19 je negativan u smislu što odnosi živote, ali mi kao struka smo jako pozitivno odgovorili na pandemiju kroz aktivnosti i organizaciju. Sve druge aktivnosti pored pandemije su nekako pale u drugi plan. To je ono što je sad aktuelno i sa čim se borimo. Ako su hladni programi zaustavljeni na KCUS – u, naravno da ćemo i mi pratiti taj princip, jer zavisimo od viših nivoa. Pored Covida svakako da naši ljekari pružaju i druge usluge. Ono što bih ja posebno pohvalio je pedijatrija i školsko, jer osim vakcinacije protiv Covida, mi imamo i vakcinaciju djece protiv dječiji zaraznih bolesti. Zavod za javno zdravsto je na seminaru upravo pohvalio naš tim jer smo uspjeli vakcinisati dosta djece sa našeg područja. Naša ekipa je otišla i u Srednje te obavila sistematske preglede i vakcinaciju.
Imali smo pohvale i od menadžmenta, a nedavno smo imali i posjetu generalnog direktora i mislim da smo mi jedini koje je posjetio. Dao nam je dobre sugestije, te pohvalio naš rad. Imamo privilegiju da nailazimo na poštovanje naših surađana, što dodatno doprinosi našm radu.
Uvijek se borimo da dobijemo dovoljan broj kadra. Vrlo je teško nadoknaditi dobrog i iskusnog ljekara. Što se tiče materijalne nadogradnje, mi imamo problem sa voznim parkom koja vrše patronaže. Prošle godine smo dobili sanitetsko vozilo koje nam je zaista bilo potrebno za vrijeme pandemije. U ovoj godini je budžetom planirano nekih 30 000 KM za zdravstvo. Nadamo se da ćemo od tih para uspjeti nabaviti i jedno terensko vozilo za gornji kraj, jer je auto koje oni imaju istoršeno i jako loše. Odavno postoji potreba za kružni tok ispred Doma zdravlja koji planiramo raditi u budućem vremenu.
Za sami kraj, direktor Doma zdravlja Ilijaš Nijaz Štitkovac poslao je poruku svim sugrađanima.
– Prije svega, našim sugrađanima želim bolju predstojeću godinu, da bude bolja nego ovu. Sa aspekta struke ću ih zamoliti da Covid – 19 shvate ozbiljno, te da je vakcinacija nešto što je primarno, te da nas može u nekom procentu zaštiti.
(radioilijas.ba)