Sadržaj i ciljeve te inicijative danas su na konferenciji za medije predstavili čelnici udruženja i organizacija žrtava i to: Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović, Pokreta Majke enklave Srebrenica i Žepa Kada Hotić, Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Fikret Grabovica, Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković, Udruženja Žena žrtva rata Bakira Hasečić, Udruženja porodica nestalih općine Ilijaš Zekija Avdibegović, Udruženja zarobljenih i nestalih osoba općine Zvornik Ahmed Grahić, Organizacije porodica šehida, poginulih boraca, nestalih osoba Vrbanja – Kotor-Varoš Munevera Avdić, Udruženja porodica nestalih općine Vogošća Ema Čekić, Udruženja Žene Srebrenice Nura Begović, Udruženja žena Podrinja Šuhra Sinanović i Udruženja logoraša Prijedor 92 Mirsad Duratović.
Istaknuli su odlučnost da se maksimalno angažiraju na planu otklanjanja posljedica genocida, zločina protiv čovječnosti ‘etničkog ćišćenja’ i udruženog zločinačkog poduhvata, a na temelju sudski verificiranih činjenica, kojima je potvrđena odgovornost za dešavanja u razdoblju 1992.-1995. u Bosni i Hercegovini.
U tom pogledu su zatražili od političkih predstavnika, prije svih bošnjačkih, ali i svih ostalih koji drže do pravde i istine i koji budućnost vide u Bosni i Hercegovini, te koji su zainteresirani za stabilnost i mir u bh. i regionalnim okvirima, da se probude i maksimalno angažiraju na izgradnji funkcionalne i prosperitetne države, sposobne da osigura dobrobit za sve njene građane.
Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida u BiH, podsjetio je da su nakon gotovo četvrt stoljeća dočekali i presudu Radovanu Karadžiću, koji je osuđen na doživotnu kaznu zatvora.
“Dvanaest udruženja danas se sastalo i donijeli su određene zaključke, koji će biti upućeni prema domaćim i međunarodnim institucijama i država članicama UN-a, jer presudu je donio sud koji je formirao UN, odnosno Vijeće sigurnosti UN-a. Od njih ćemo tražiti provođenje presude, odnosno sve ono što presuda sadrži, a što je posljedica zločina koje je stvorio Radovan Karadžić sa svojim sljedbenicima”, pojasnio je Tahirović.
O temeljnim odrednicama spomenute inicijative bit će, kako je rečeno, upoznate sve države članice UN-a, budući da je presudu Karadžiću donio Sud koji je formiralo UN-ovo Vijeće sigurnosti.
Između ostalog, sudionici konferencije poručili su da će i nadalje istrajavati na pravdi i istini i tražiti implementaciju pravomoćne presude izrečene bivšem predsjedniku Republike Srpske, odnosno insistirati na gašenju, poništavanju i ukidanju svega onoga što je rezultat i posljedica najtežih zločina počinjenih na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
Neki od zaključaka koji se odnose na spomenutu inicijativu tiču se modaliteta za osiguranje drugačijeg statusa Srebrenice na čijem je području počinjen genocid i na nužnost urgentnog usvajanja zakona o zabrani negiranja genocida te udaljavanja s javnih funkcija svih onih koji to čine.
Jedna od poruka sudionika konferencije odnosi se i na osiguranje odgovarajućeg statusa i satisfakcije za žrtve zločina, kao i osiguranja prava povratnika, građana Bosne i Hercegovine u punom kapacitetu i jednako na cijeloj njenoj teritoriji, uključujući osiguranje temeljnih ljudskih prava – prava na život, rad, obrazovanje, jezik…