Ove godine su u ženskom zatvoru u Požarevcu imali svojevrstan baby boom, odnosno trudnicu i jednu porodilju koje će, prema zatvorskim propisima u Srbiji, sa svojim mališanima moći biti do njihove druge godine.
Lakši radovi
Ova pojava nije nepoznata ni u BiH, a, prema dostupnim podacima Federalnog ministarstva pravde, od 2003. od 2018. godine u ženskom odjelu Kaznenopopravnog zavoda (KPZ) u Tuzli rođeno je šest beba.
Naravno, bebe se ne rađaju u zatvoru, već u kliničkim centrima, napomenuo je sarajevski advokat Muhidin Kapo. On je podsjetio da je Zakon o izvršenju krivičnih sankcija predvidio ovakve situacije te ostavio majci na odluku hoće li njena beba biti s njom u zatvoru.
– U Zakonu je predviđeno da dijete može ostati uz majku, na njen zahtjev, do navršene treće godine, a nakon toga predaje se, u sporazumu s majkom, porodici ili nadležnom organu socijalne zaštite, koji će poduzeti potrebne mjere za smještaj djeteta – pojasnio je advokat Kapo.
Dodao je da, po Zakonu, KPZ trudnim osuđenim ženama i porodiljama osigurava stručnu ljekarsku njegu.
Osuđena žena može se za vrijeme trudnoće zaposliti samo na lakšim radovima, a za vrijeme od šest sedmica prije, a isto toliko poslije porođaja samo na radovima koje dozvoli ljekar.
Porod i kazna
Najpoznatija trudnica u BiH je bila Dana Škrba, koja je svoju trudnoću iznijela u pritvoru zbog ubistva fotografa Mustafe Bukvića na Dobrinji.
Škrba je bila smještena u tuzlanskom zatvoru, ali zbog suđenja i mogućnosti da se porodi tokom putovanja 23. avgusta 2012. godine premještena je u sarajevski pritvor.
U novembru iste godine Dana Škrba je u Općoj bolnici “Prim. dr. Abdulah Nakaš” u Sarajevu rodila zdravog dječaka. Iako je KPZ Tuzla sve pripremio za dolazak Škrbe i bebe, ona se ipak predomislila, te je novorođenče preuzela njena majka.
Dana Škrba je vraćena u pritvor, a u aprilu 2013. osuđena je na 14 zatvora po sporazumu o priznanju krivice.
Odlaganje izvršenja kazne
Zakon o izvršenju krivičnih sankcija FBiH u članu 27. predviđa i to da se osuđenoj ženskoj osobi koja se nalazi na slobodi može, na njenu molbu, ili s njenim pristankom na molbu članova uže porodice ili na prijedlog nadležnog organa socijalnog staranja, odložiti izvršenje kazne zatvora. To je moguće ako je u pitanju osuđenica koja doji dijete mlađe od godinu ili koja je trudna.
Pelene i benkice u Srbiji
Sve osuđenice u Srbiji na izdržavanje kazne šalju se u Kaznenopopravni zavod u Požarevcu, poznatiji kao „ženski zatvor“. Tamo se osuđenice s bebama smještaju u dio koji je fizički odvojen od drugih dijelova zavoda. Uprava zatvora brine da im ništa ne nedostaje. Pelene, sredstva za higijenu, benkice i hranu osigurava Zavod. Po potrebi, u zatvor dolazi pedijatar, a svaka „zatvorska beba“ ima otvoren karton u požarevačkom domu zdravlja.
(avaz.ba)