Naslovnica BIH U RMU Breza tvrde da im se ne uplaćuju doprinosi, direktoru treba...

U RMU Breza tvrde da im se ne uplaćuju doprinosi, direktoru treba dozvola da govori, za Poreznu upravu to je tajna

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Rudniku mrkog uglja Breza jedan od najvećih problema je što im se ne uplaćuju doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje. Dodaju kako su zbog toga radnici počeli sa podnošenjem tužbi za neuplaćene doprinose.

Navode kako je “sprega uprave i sindikata dovela ovaj rudnik sa 120-godišnjom tradicijom na rub opstanka.”

Imaju plaće o kojima bi mogli sanjati Nermin Nikšić, Milorad Dodik

“Sistematizacijom i reorganizacijom radnih mjesta u rudniku mrkog uglja Breza 2022. godine bez bilo kakvog valjanog razloga zatvorena je jama Kamenice, a sva proizvodnja je koncentrisana na jamu Sretno što je u mnogome smanjilo radni učinak, a samim tim i proizvodnju. Za vrijeme dok direktor (Muamer Omerhodžić) tvrdi da nije u mogućnosti vršiti uplatu doprinosa, događa se enormno bogaćenje kako samog direktora tako i njegovih najbližih saradnika koji imaju plaće o kojima sigurno mogu sanjati osobe poput Milorada Dodika, Elmedina Konakovića, Željka Komsića, Nermina Nikšića kao i mnogih drugih”, navode radnici.

Oni su pozvali Vladu Federacije da se uključe u rješavanje problema u RMU Breza.

Pojašnjenje smo potražili kod direktora RMU Breza Muamera Omerhodžića pitajući ga koliki je dug za neuplaćene doprinose zatekao 2020. godine kada je došao na tu poziciju, a koliko on sada iznosi. Zatražili smo pojašnjenje zašto je naložio zatvaranje jame Kamenice, zbog čega se ne uplaćuju doprinosi uposlenicima, koliko ima rudara, a koliko administracijskog osoblja i da li je tačno da je rudnik na ivici opstanka.

Porezna tajna 

Na sve to Omerhodžić nam je kazao da dozvolu za odgovore daje Javno preduzeće Elektroprivreda BiH. Pitanja smo poslali na EPBiH, ali odgovore nikada nismo dobili.

Potom smo se obratili Poreznoj upravi Federacije BiH.

Rečeno nam je kako trenutni dug za neuplaćene doprinose rudnika Breza iznosi 125.617.832,80 KM.

Na pitanje da li Rudnik Breza sada radnicima uplaćuje doprinose ili krši zakon, rečeno nam je kako nam taj podatak, iako se radi o javnom preduzeću, ne mogu dati jer potpada pod poreznu tajnu. Iz istog razloga nam nisu kazali koliko iznosi plaća direktora Breze, ostalih članova Uprave kao i rudara.

Uputili su nas da podatke o uplati doprinosa potražimo u Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje. U Zavodu su nam kazali kako je to u nadležnosti Porezne uprave FBiH.

“Mi smo nadležni za evidenciju do kraja 2010, od tada je, prema Zakonu o jedinstvenom sistemu registracije, kontrole i naplate, to njihova nadležnost. Mi, naravno, razmjenjujemo podatke, ali kontrola naplate, evidencija naplate, posao je Porezne uprave”, rečeno nam je u Zavodu PIO FBiH.

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH uradio je 2022. godine izvještaj analizirajući da li je rudnik Breza ispoštovao preporuke koje su dali federalni revizori u finansijskom izvještaju 2016. godine.

Uplaćuju se doprinosi onima koji su stekli uvjete za penziju 

Utvrđeno je da je od ukupno 18 preporuka realizovana jedna preporuka, četiri djelimično, a 13 je nerealiziranih, odnosno, 72,22 posto. Imajući u vidu da Rudnik mrkog uglja Breza nije donio adekvatan program mjera te da većina preporuka nije realizirana ili su poduzete samo početne aktivnosti, zaključili smo da nisu preduzete odgovarajuće aktivnosti kako bi se date preporuke realizirale te preporučujemo intenziviranje rada na izvršenju nerealiziranih i djelimično realiziranih preporuka”, naveli su federalni revizori.

Ukazali su da društvo iako se nalazi u teškoj finansijskoj situaciji je nastavilo sa isplatom regresa.

Društvo nije sačinjavalo rebalans plana poslovanja ni u jednoj godini od posljednje revizije, iako je bilo značajnih odstupanja od prvobitno usvojenih trogodišnjih planova. Za 2021. godinu Društvo je planiralo prihode u iznosu od 33.962.153 KM, a ostvarilo 23.011.308 KM, planiralo rashode u iznosu 33.961.283 KM, a ostvarilo 46.046.523 KM. Navedeno ukazuje na to da Društvo i dalje ne planira svoje poslovanje na osnovu realnih pokazatelja i usaglašava ga u odnosu na tržišna kretanja, u skladu s članom 24. Zakona o javnim preduzećima u FBiH. Društvo uplaćuje poreze i doprinose za radnike koji su stekli uvjete za redovno penzionisanje, kao i prema finansijskim mogućnostima. Utvrđeno je da je saldo obaveza za poreze i doprinose na 31.12.2016. godine iznosila 70.578.431 KM, a na 30.6.2022. godine 103.658.884 KM, što predstavlja povećanje od 37.697.350 KM. Navedeno ukazuje na to da Društvo nije postupilo po datoj preporuci, te je i dalje nastavilo s praksom isplate plaća i ostalih primanja bez uplate pripadajućih doprinosa”, naveli su federalni revizori.

Imali su zamjerke i kod postupaka javnih nabavki.

“Uvidom u prezentirane preglede provedenih postupaka javnih nabavki u periodu od 2017. do 30.06.2022. godine konstatovali da je Društvo nastavilo sa praksom provođenja direktnih postupaka (nabavka jamskog drveta, nabavka usluga servisiranja vozila, nabavka alata i građevinskog materijala, nabavka rezervnih dijelova) za istovrsne nabavke za koje je bilo moguće provesti transparentnije postupke (konkurentski zahtjev ili otvoreni postupak), te ne možemo potvrditi da je Društvo postupilo u skladu s članom 15. stav 6. Zakona o javnim nabavkama BiH koji propisuje da ugovornom organu nije dozvoljeno dijeljenje predmeta nabavke s namjerom izbjegavanja primjene odgovarajućeg postupka definisanog Zakonom”, stoji u revizorskom izvještaju.