Naslovnica BIH Tabačka džamija: Drvena ljepotica u srcu visočke čaršije

Tabačka džamija: Drvena ljepotica u srcu visočke čaršije

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Simbol tabačkog zanata, historije i znamenitosti jednog vremena nadvija se nad centralnim dijelom Visokog. Riječ je o Tabačkoj džamiji, drvenoj ljepotici, koja je izgrađena na nekadašnjoj periferiji čaršije, u neposrednoj blizini tabhane, a u vrijeme ekspanzije tabačkog zanata u Visokom i u vrijeme postojanja velikog broja zanatlija – tabaka.

To je jedna od devet starih visočkih džamija, jednostavne izrade, a kako ni na jednoj nema natpisa i kako se ni od jedne nije sačuvala zakladnica, nije moguće približno ni odrediti vrijeme njihovog nastajanja. Ipak, za Tabački džamiju se pretpostavlja da je nastala u prvoj polovini XVII vijeka, kad je esnaf tabačkih zanatlija dovoljno osnažio da bi zanatlije stekle dovoljno sredstava za izgradnju jednog takvog objekta.

Džemat visočkih tabaka izgrađen početkom XVII vijeka

Prvobitna džamija je nekoliko puta stradala, a uzroci njenog uništenja bili su uglavnom požari, koji su zahvatili Visoko početkom XVIII vijeka, kao i velike poplave. Posljednja poplava desila se 1871. godine kada je rijeka Fojnica odnijela i tabhanu i stupe i džamiju. Nakon poplave izgrađen je objekat u današnjem obliku koji su tabaci održavali svojim prilozima.

“Osim u Visokom, tabaci su izgradili džamije još u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Tešnju. Džemat ove džamije sačinjavali su uglavnom zanatlije tabaci kojih je bilo mnogo i koji su imali još jedan praktičan razlog za izdvajanje, a to je neugodan miris koža koje su obrađivali”, jedno je od pojašnjenja koje se najčešće spominje u vezi sa Tabačkom džamijom.

Džamija je tokom ratnih dejstava u Bosni i Hercegovini teško oštećena, stoga se u postratnom periodu pristupilo restauratorsko-konzervatorskim radovima, koji se posljednjih godina privode kraju, kako bi ova drvena ljepotica zasjala punim sjajem.

„Objekt Tabačke džamije pripada tipu jednoprostornih džamija sa sofama i drvenom munarom. Osnova objekta je približnih dimenzija 9,00×9,00 m i u cjelini je rad domaćih majstora. Također, ansambl nacionalnog spomenika pored džamije čini harem i mezaristan“, stoji u pojašnjenju Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.

Nacionalni spomenik BiH plijeni pažnju turista

Brojne su zanimljivosti vezane uz ovu džamiju koja se nalazi uz samu obalu rijeke Fojnice. Međutim, ova džamija je danas posebna po tome što mujezin s minareta džamije ezanom poziva vjernike na molitvu.

S obzirom na sadašnji izgled džamije, uređeni harem, kao i mujezin na minaretu, Tabačka džamija svakodnevno plijeni pažnju Visočana, ali i brojnih turista koji se dive izgledu ovog vjerskog objekta, ali i starinskom običaju učenja ezana direktno s minareta.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH ovu visočku džamiju proglasila je nacionalnim spomenikom u oktobru 2003. godine.

(Visoko.co.ba/Nejra Šehić)