Agencija za privatizaciju Kantona Sarajevo još uvijek ima nezavršenih poslova i zbog toga ne može biti ugašena, a Ministarstvo privrede KS odlučilo je pokušati da joj dodavanjem nadležnosti osigura neki vid održivosti.
Zbog toga je donesen Nacrt zakona o Kantonalnoj agenciji za privlačenje stranih investicija i privatizaciju, čime je agenciji za privatizaciju u nadležnost dodata i promocija i privlačenje investicija. S obzirom na to da se izmjenama u zakonu dodaju nadležnosti agenciji, ona formalno-pravno mijenja i naziv.
U sklopu agencije će poslovati i One stop shop šalteri, što je privrednicima i investitorima u Kantonu Sarajevo i više nego neophodno. Podsjetimo da One stop šaltere u Federaciji BiH ima mali broj općina, ali i da je to odličan vid pomoći privrednicima i investitorima.
“Smatramo da je to i više nego neophodno, ako se uzme u obzir naš obiman birokratski sistem koji nažalost odbija potencijalne ulagače u kanton. Kada me neko pita zašto se ne napravi brošura koja bi investitorima bila vodič za pokretanje biznisa u Sarajevu, kažem da to možemo uraditi ukoliko hoćemo da ih otjeramo, jer kad bi u startu znali kakve su procedure ovdje, odmah bi odustali. Zbog toga će im na raspolaganju biti One stop šalteri na kojima će dobiti sve neophodne informacije i uputstva kako bi skratili procese čekanja po različitim institucijama i ubrzali proces pokretanja biznisa. Također, agencija će biti pouzdan i siguran partner potencijalnim domaćim i stranim ulagačima koji će imati brigu manje što se sigurnosti njihove investicije tiče”, kazao je za Klix.ba Adnan Delić, ministar privrede Kantona Sarajevo.
Nacrt zakona o Kantonalnoj agenciji za privlačenje investicija i privatizaciju je u javnoj raspravi koja traje 30 dana, nakon čega komisija ima obavezu da pristigle prijedloge pregleda i analizira mogućnosti uvrštavanja prijedloga i eventualnih izmjena i dopuna nacrta, a onda ponovo ide na Vladu i Skupštinu.
“Ukoliko zakon prođe javnu raspravu i sve potrebne procedure i bude usvojen, onda se mora izvršiti preregistracija agencije i nakon toga ide uspostavljanje unutrašnje strukture Agencije. Koliko će proces trajati, to zavisi od svih navedenih procedura”, pojasnio je Delić.
Najavio je Delić i osnivanje prve kantonalne poslovno-industrijske zone i preduzetničkog inkubatora, a kaže kako imaju zemljište u vlasništvu Kantona Sarajevo, koje je idealno za poslovno-industrijsku zonu te da žele iskoristiti prednosti koje ove zone pružaju.
“Svaki ulagač će prije doći ako ima osiguranu infrastrukturu, a poslovne zone upravo to pružaju i to po povoljnijim uslovima. U osnovi, to podrazumijeva da želimo privući strateške grane privrede na prostor gdje će privrednici imati osiguranu infrastrukturu s pratećim sadržajima i po povoljnijim uslovima. Kada je riječ o preduzetničkom inkubatoru, imali smo plan da ga uspostavimo u prošloj godini, ali zbog obimnog djelokruga nadležnosti i velikog broja aktivnosti koje su obilježile 2021. godinu, nismo bili u mogućnosti realizirati sve planove. Uspostavljanjem preduzetničkog inkubatora, prije svega želimo biti podrška startup kompanijama koje se osnuju uz poticaje Ministarstva privrede, kako bismo im omogućili da opstanu taj prvi period nakon osnivanja i onda i daljnji rast, razvoj i pozicioniranje na tržištu”, istakao je Delić.
Koristi će, dodaje, imati svi privrednici i investitori koji dođu u Kanton, a nakon toga će korist imati i građani, jer će se na taj način privući kvalitetne kompanije koje žele poslovati u Sarajevu.
“Rast će broj privrednih subjekata, otvarat će se nova i kvalitetna radna mjesta, prihodi od poslovanja ići će u naš budžet i sve to će utjecati na rast i razvoj poslovnog ambijenta u Kantonu Sarajevo. Osim unapređenja poslovnog ambijenta, cilj nam je i privući kompanije koje će zapošljavati, ali i proizvoditi dodatnu vrijednost i generirati cjelokupan rast i razvoj naše privrede”, zaključio je Delić.
(klix.ba)