Bivši logoraši u Općini Žepče razočarani su imenovanjem savjetnika ministra u Vladi Zeničko-dobojskog kantona.
Kako navode, dok se bore i govore o istini Žepačke grupe, za savjetnike imenuju one koji su im presuđivali.
Novoizabrana Vlada Zeničko-dobojskog kantona zajedno s ministrima imenovala je i savjetnike, a među njima se spominje i ime savjetnika ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vinka Marića, Marijan Jukić koji je bio istražni sudac u sklopu Okružnog vojnog suda hrvatske zajednice Herceg-Bosne koji je, odlučivao i o mjerama prema logorašima.
Ekrem Nadžak, bivši logoraš iz Žepča, danas penzioner, kaže da je nedavno prvi put ponovo ušao u silos koji se koristio kao logor za Bošnjake u Žepču. Pred sud je trebao doći i on, kako kaže, tako je čuo, ali je uspio pobjeći prema Zavidovićima.
- Dugo vodim javno tu akciju što se tiče logora u Žepču sa NVO organizacijom iz Sarajeva smo otišli na ta mjesta i upisao sam ih na Google mapu. Proljetos sam tražio da uđemo u silos, stres je to, ali jednostavno da uđem, da dokažem da se može ući. Nikad nismo mogli doći do silosa, preko ograde smo polagali cvijeće – kaže Nadžak te dodaje:
- Ja ne poznam tog sudiju, nisam bio na suđenju, ali iz njihovih izvora sam trebao biti jer sam iz Švicarske došao tu na Uskrs i bio sam zarobljen četiri mjeseca.
Kaže da ga boli priča o Žepačkoj grupi i da mu nije svejedno da se o tome šuti i da se pozicioniraju neki ljudi, ali da o tome šute i političke stranke.
- Dugo mene boli Žepče i Žepačka grupa. Ne bojim se, znam imenom i prezimenom, za sebe govorim. Dosta puta govore i na televiziji npr. da su u Konjicu osuđeni za vođenje na prisilan rad, pa u Žepču ih treba stotine biti presuđenih. Od četiri mjeseca dva dana nisam radio samo jer sam bio prebijen. Nije mi svejedno to danas – navodi Nadžak.
U faksimilu kojeg posjedujemo, Jukić je odredio pritvor jednom logorašu tokom provođenja istrage i to zbog osnovane sumnje da je izvršio kazneno djelo oružane pobune za koje je u slučaju počinjena bila predviđena i mogućnost izricanja smrtne kazne.
Konačni ishod logoraša nije poznat, ali oni koji su bili spremni govoriti na ovu temu razočarani su svojim statusom i statusom onih koji su im presuđivali.
O imenovanju u Vladi ZDK pitali smo i zastupnika Gorana Bulajića (DF), koji je kazao da je o ovome saznao iz medija i da je stav DF-a da ako je bilo šta od toga istinito, da će poduzeti sve mjere da Jukić ne bude u organima te vrste gdje mogu oni djelovati.
- Još nemam saznanje šta je iza presude koja mi je poslata, ali i ne mogu ući u suštinu da li je istina, moraću razgovarati s ministrom. Ovo bi mogao biti problem i na to sam ukazao svima. DF neće dopustiti da ljudi koji imaju upitnu prošlost budu savjetnici – kazao je Bulajić.
Dodao je da će, ukoliko bude planirano njegovo zaposlenje biti protiv toga, a ako već bude imenovan kao savjetnik da će tražiti njegovu smjenu.
- Vjerujem da ćemo više informacija imati sutra na sastanku – zaključio je Bulajić te dodao da sigurno neće biti savjetnik ako navodi u medijima budu istiniti.
Nezavisne novine još 2003. godine su pisale tekst o Jukiću, a tada su logoraši koji su bili u logorima HVO-a u Žepču tražili od Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Jana Erika Oji i visokog predstavnika za BiH Paddyja Ashdowna da se onemogući imenovanje Jukića za tužioca u Kantonalnom sudu Zenica.
Inače, Jukić je na kraju bio tužilac Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, a razriješen je dužnosti zbog toga što je osuđen za saobraćajnu nesreću u kojoj je jedna osoba preminula uslijed niza nesretnih okolnosti.