9. juni obilježava se kao Dan nestalih osoba Općine Ilijaš, te je danas je na Centralnom spomen obilježju u Ilijašu, u organizaciji Udruženja nestalih osoba održana manifestaciji pod nazivom: “Govorite, šutnja je bol duše” kojoj su prisustvovale porodice nestalih, porodice šehida i poginulih boraca, zvaničnici vlasti, učenici osnovnih škola s područja Općine Ilijaš te brojni građani.
Prošlo je više od dvije decenije od rata u BiH, a još uvijek se traga za oko 7000 nestalih osoba. Udruženje „Porodice nestalih općine Ilijaš“ ove godne na Centralnom spomen obilježju postavilo je instalaciju nestalog lika kojom su još jednom uputili poruku da je krajnje vrijeme da državne institucije ubzaju proces traženja nestalih osoba. Već 25. godinu 52 ilijaških porodice tragaju za svojim najmilijim.
Nedavno su u masovnoj grobnici na Vracama kod Sarajeva pronađeni tri nestala ilijašana: Avdibegović Zehrid, Mašić Zahid i Kadrić Izet, te još 49 ilijašana se vode kao nestali. Zekija Avdibegović predsjednica Udruženja nestalih, koja na svojim plećima nosi pogled komšije koji joj odvodi dijete u bezdan, drhtaj srca i uma na svaku zvonjavu telefona, Haški tribunal, tužioce, svjedoke, osuđene i neosuđene krivce, svojom šutnjom pozvala je prisutne da se pridruže u njenoj borbi.
U ime Općinskog načelnika, porodicama nestalih, porodicama šehida i poginulih boraca, borcima, učenicima, građanima, obratio se Nijaz Spahić, Pomoćnik načelnika u Službi za boračko-invalidsku zaštitu i raseljena lica koji se posebno zahvalio učenicima na današnjem prisustvu.
“U našim školama djeca ne slušaju o stradanjima, patnjama i genocidima kroz koje smo prolazili,. Ovo su jedina mjesta gdje oni mogu da čuju, vide i saznaju istinu, šta se to dešavalo u Ilijašu i u našoj Bosni i Hercegovini. Dobro da su oni danas ovdje. Dobro je i da su oni koji su preživjeli stradanja danas ovdje, da se sjete i odaju počast našim šehidima, nestalim i preživjelim borcima, da kažu šta se to desilo, a djeca da to čuju i dobro zapamte. Živimo u vremenu kada se sve češće spominje oružje, ocjepljenja i ratovi. Zbog njihove i naše budućnosti dobro je da obilježavamo ovakve datume. Ovdje se spominju nestali. Oni nisu nestali, njih su komšije zarobile, odveli u logore, radili s njima ono što ljudski um ne može da poimi. 128 ilijašana su tad ubili a još 49 se vode kao nestali”, rekao je Spahić.
O veličini i širini stravičnog zločina nad ilijašanima, prisutnim, a posebno učenicima osnovnih škola govorio je Predsjedavajući Općinskog vijeća Ilijaš Mahir Dević. “Način na koji možemo osvetiti naše nestale sugrađane jeste da svakog 9. juna dođemo na ovakva mjesta i da ih se sjetimo. Da nikad ne prestanemo tragati za njihovim kostima, mezarovima i jednog dana kada smjestimo njihove kosti, kada nađu smiraj da to obavezno zabilježimo i zapišemo, da naši učenici znaju šta se desilo sa njihovim komšijama”, poručio je sa skupa Mahir Dević.
Polaznici vrtića Ilijaš u pratnji učenika ilijaških osnovnih škola položili su 49 bijelih ruža na Centralno spomen obilježje, a literarne radove na temu “”Govorite, šutnja je bol duše”, pročitale su Dženana Ramić, učenica OŠ “Podlugovi”, Nejla Čučuković – učenica OŠ “Stari Ilijaš” i Amina Fazlić učeniica OŠ “Hašim Spahić”.
Udruženje porodica nestalih Općine Vogošća, Udruženje žena Podrinja, Pokret “Maka enklava Srebrenica i Žepa” koje djele sudbinu sa ilijašanima, od istog zločinca, s istom namjerom i ciljem a to je nestanak Bošnjaka i Bosne, danas su također prisustvovale manifestaciji.
Na kraju manifestacije cvijeće su položili brojni zvaničnici, a nakon polaganja cvijeća prisutni su se prigodnom protestnom šetnjom uputili kroz Ilijaš. Kolektivna dženaza identifikovanim ilijašanima klanjana je na mezarju u Starom Ilijašu a Tevhid proučen u džamiji u Starom Ilijašu.
Autor: Adha Masnopita