Za osobe koje nemaju srodnika, te se nalaze u evidenciji Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, spomenuto ministarstvo plaća troškove tehničkog dijela sahrane ili dženaze i to košta 1.170 KM sa uračunatim PDV-om, kazali su nam u Pokopu.
– Sadržaj tehničkog dijela sahrane / dženaze podrazumijeva preuzimanje, transport, zbrinjavanje, opremanje osnovnom pogrebnom opremom koja podrazumijeva sanduk, tabut, pokrov, platno – čibutliju, jantahte, naslone, nadgrobno obilježje, grobno mjesto, ispraćaj sahranu i ukop preminulih. Ukoliko se radi o osobi nepoznatog identiteta ili osobi za koje se ne zna da li je u stanju socijalne potrebe, pokreće se procedura utvrđivanja identiteta u saradnji sa Kantonalnim centrom za socijalni rad, koji nakon toga pokreće postupak utvrđivanja ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje prava na plaćanje troškova dženaze / sahrane ukopa – pojašnjava glasnogovornica Pokopa Najda Beširević-Vranić.
Kada se radi o cijeni grobnog mjesta, potrebno je prije svega napraviti razliku između grobnog mjesta i ukopa.
– Pod pojmom grobnog mjesta podrazumijeva se jasno definisana lokacija za ukop, odnosno zemljište koje služi za ukop posmrtnih ostataka i sastoji se iz jame u koju se stavlja tijelo preminulog i nadzemnog dijela, te nadgrobnog spomenika. Grobovi mogu biti pojedinačni, porodični i kolektivni. Ukop predstavlja tehnički dio sahrane / dženaze i podrazumijeva iskop grobnog mjesta, nosioce pri sahrani / dženazi, pisanje nadgrobnog znaka, polaganje umrlog, izradu metalne pločice, prvo i konačno formiranje groba. Ukoliko preminula osoba nema rezervisano grobno mjesto na drugim grobljima, ukop se vrši na aktivnom komunalnom groblju Vlakovo i ta cijena iznosi 46,80 KM sa PDV-om, a uz rezervaciju 1.170 KM sa PDV-om. Najjeftiniji ukop je 1.170 KM sa PDV-om – kaže Beširević-Vranić.
Kako se sahranjuju osobe koje su preminule od posljedica koronavirusa? Da li u običnom sanduku ili limenom i koliko košta taj sanduk i je li istina da se može kupiti samo u Pokopu?
– Osobe preminule od posljedica zaraze koronavirusom sahranjuju se u skladu sa dokumentom “Protokol o postupku ugovaranja pogreba / sahrana / dženaza, preuzimanju preminulih osoba od zarazne bolesti, transport, ispraćaju i ukopu, higijeni i dezinfekciji, korištenju zaštitinih sredstava i opreme, njihovo odlaganje i uništavanje” koji je usvojen na nivou preduzeća 16. marta 2020. godine, a revidiran 5. novembra 2020. godine.
– Što se tiče postupanja sa preminulom osobom, sa aspekta pripreme za ukop, osoba koja je preminula od zarazne bolesti polaže se u vodonepropusnu / plinonepropusnu PVC vreću sa zatvaračem, a po potrebi i dvije, nakon čega se polaže u drveni sanduk. Cijena sanduka je 340 KM sa PDV-om. Sanduk se može kupiti i u drugim firmama koje su registrovane i zadovoljavaju tehničke uvjete za obavljanje pogrebne djelatnosti – ističe Najda Beširević-Vranić.
(faktor.ba)