Odlazak radno sposobnog stanovništva, mahom mladih, ali i neusklađenost nastavnih planova i programa s potrebama poslodavaca doveli su do velikog poremećaja na tržištu rada u BiH.
Iako podaci Agencije za rad i zapošljavanje BiH pokazuju da je došlo do blagog pada broja nezaposlenih osoba u 2022. godini, poslodavcima je sve teže pronaći radnika.
Najveća potražnja je za IT stručnjacima, koji su i najplaćeniji. Oni koji se bave ovim zanimanjem kažu da je visokoprofitabilno, ali i da im je rad na inozemnim tržištima daleko isplativiji nego u BiH.
Nedostaje kadra
Osim toga, traženi su i kuhari, frizeri, vozači i konobari. I oni, također, u potrazi za boljom plaćom odlaze u druge zemlje. Susjedna Hrvatska je posebno atraktivna lokacija za kuhare i konobare te Hrvatska na godišnjem nivou izda hiljade radnih dozvola za naše državljane.
Iz Zavoda za zapošljavanje KS za „Avaz“ su rekli da su u 2022. godini imali najviše zahtjeva za potražnjom radnika u visokoobrazovnim institucijama. Kako su nam kazali, najviše su traženi profesori stručnih predmeta iz oblasti elektrotehnike, mašinstva i informatike, ali i tjelesnog i zdravstvenog odgoja.
Iz Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja (SSOOIO) FBiH rekli su da nastavnog kadra najviše nedostaje u institucijama osnovnog odgoja, a najmanje na fakultetima. Alarmantno je što se, također, pojedini odsjeci na fakultetima gase zbog nedostatka zainteresiranih studenata, što će u periodu pred nama predstavljati ogroman problem – ko će djecu učiti, recimo, biologiju?
Kada je riječ o srednjoj stručnoj spremi i zanatima, najtraženija su zanimanja CNC operater, tapetar, stolar, bravar, zavarivač, vozač motornih vozila i prodavač.
Osobe s iskustvom
Iz biroa u Hadžićima naveli su da na evidenciji nezaposlenih imaju osobe svih zanimanja, međutim, ono što navode kao problem u posredovanju prilikom zapošljavanja su velika očekivanja poslodavca i nekompetentnost radnika.
– Nezaposlene osobe su nezainteresirane, ali i u velikoj mjeri nekompetentne za rad, jer poslodavci traže osobe s iskustvom u određenim radnjama, certifikate, vještine i sl. Postoje opravdani i neopravdani razlozi – kazali su iz hadžićkog biroa.
Iako
poslodavci u posljednjem periodu putem Zavoda za zapošljavanje traže frizere, oni se teško odlučuju na prihvatanje posla u struci jer su loši uvjeti koje poslodavci nude.
(avaz.ba)