Naslovnica BIH Ilijaški poljoprivrednici jačaju kapacitete za borbu protiv klimatskih promjena

Ilijaški poljoprivrednici jačaju kapacitete za borbu protiv klimatskih promjena

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Poljoprivreda je jedna od vodećih grana privrede u Bosni i Hercegovini. Činjenica da doprinosi 6% ukupnom BDP-u govori o njenom značaju za razvoj ekonomije Bosne i Hercegovine. Klimatske promjene su aktuelna tema koja sa sobom donosi i mnoge izazove, a primarna poljoprivreda se u tom pogledu zanemaruje.

Inspirisani problemom zanemarivanja poljoprivrednih proizvođača u pogledu prilagodbe klimatskim promjenama, Centar za energiju, okolinu i resurse – CENER 21 započinje sa implementacijom novog projekta Jačanje kapaciteta i edukacija poljoprivrednika o uticaju klimatskih promjena u općinama Hadžići i Ilijaš. Zajedno sa Hadžićima, Ilijaš je jedna od dvije pilot općine na kojima će se sprovoditi projektne aktivnosti, a poljoprivrednici sa ovih područja imat će priliku ojačati svoje kapacitete kroz edukativnu radionicu i dodjelu uređaja za analizu zemljišta.

Inicijalni sastanak sa predstavnicima Općine Ilijaš održan je 9. novembra 2021. godine u Ilijašu, a projektni tim CENER 21 predstavio je ciljeve, aktivnosti i očekivane rezultate projekta, kao i odgovornosti svih interesnih strana uključenih u implementaciju. Predstavnici Općine Ilijaš iskazali su veliku zainteresiranost za aktivno uključenje u projekat, ističući značaj uspješne realizacije projektnih aktivnosti za društveno-ekonomski razvoj općine.

Projekat ima za cilj  jačanje svijesti poljoprivrednika sa područja općina Hadžići i Ilijaš o utjecaju klimatskih promjena na poljoprivredu te educiranje o mjerama prilagođavanja i blagovremenoj prevenciji šteta uzrokovanih klimatskim promjenama, kao i umrežavanje sa akademskim krugom i stručnjacima iz ove oblasti, koji će, kada se ukaže potreba, pružiti pomoć i rješenja u budućnosti.

Aktivnosti predviđene projektom su:

  • Edukacija 20 predstavnika poljoprivrednih gazdinstava,
  • Nabavka uređaja za analizu zemljišta i
  • Smjernice za prilagođavanje klimatskim promjenama u poljoprivrednom sektoru.

Iako će projektne aktivnosti doprinijeti razumijevanju utjecaja klimatskih promjena i dovesti do pozitivnih rezultata, pristup je prije svega holistički i preventivan. Traženje rješenja za problem utjecaja klimatskih promjena zahtjeva promjenu globalne svijesti. U tu svrhu, projektne aktivnosti će uključivati ​​izgradnju kapaciteta zainteresovanih strana i jačanje svijesti stanovništva.

“Primarna poljoprivredna proizvodnja, a samim tim i prehrambena industrija, specifična je grana privrede koja više nego bilo koja druga direktno ovisi o resursima koji su itekako pogođeni utjecajem klimatskih promjena. Tema klimatskih promjena je konačno aktualizirana i svjesni smo da se radi o izazovnom problemu. Projekat će omogućiti poljoprivrednicima da se upoznaju sa tehnikama koje će im pomoći u prilagođavanju klimatskim promjenama, a u cilju jačanja njihovih kapaciteta za adekvatan odgovor na nastalo stanje. Poseban značaj projekta je u tome što direktno jača lokalne zajednice i održivi ruralni razvoj sarajevske regije.” – istakla je Emina Kadrić, koordinatorica projekta ispred CENER 21.

Projekat Jačanje kapaciteta i edukacija poljoprivrednika o uticaju klimatskih promjena realizuje se uz pomoć Kanadskog fonda za lokalne incijative (Canada Fund for Local Initiatives- CFLI). Ukupan budžet projekta je 24,248.22 CAD.