Naslovnica BIH Da li je BiH država sa ili bez perspektive za mlade?

Da li je BiH država sa ili bez perspektive za mlade?

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Odlazak mladih iz Bosne i Hercegovine i potraga za boljim životom, već godinama je ogroman problem. Mladi se najčešće opredjele za posao u inostranstvu. Razlog zašto mladi odlaze iz BiH je zapravo vrlo jasan, jako malo prilika za posao, minimalne plate i prije svega mladi ne vide dobru perspektivu u našoj državi. Tokom posljednjih nekoliko godina sprovodila su se istraživanja koja su pokazivala koliko mladih odlazi nakon školovanja, a to je 70 posto mladog stanovništva.

Oni koji su odlučili da ostanu zapravo žele da daju priliku državi i sebi za boljim životom i da pokažu da i u Bosni i Hercegovini postoji bolje sutra. Prema statisičkim podacima koji su sprovedeni sredinom 2024. godine, broj nezaposlenih osoba iznosila je 13,3%, što se opet do kraja godine povećavalo. Dok je stopa nezaposlenosti mladih 30,4%.

Mladi bez podrške

U toku svog obrazovanja i poslije toga, određene organizacije, institucije, političke organizacije i drugi ne žele da angažuju mlade na određenim pozicijama, ne daju priliku da pokažu svoje znanje i vještine, što dodatno pravi problem i podstiče mlade ljude da napuste ovu državu. Poznato nam je da se većinom mladi mogu naći u određenim organizacijama, institucijama samo ako su dio neke političke partije. U tom slučaju, lakše je doći i do posla. Međutim, danas su mladi sa svojom izgrađenom ličnosti svjesni da to i nije put kojim su oni došli sami do posla, već put koji su stvorili pomoću drugih, te stoga mladi ne žele da budu dio političkih partija i zato traže posao sami.

Manjak prakse u obrazovanju

U toku obrazovanja u BiH, mladi imaju priliku da teorijski nauče nešto za svoju stručnu spremu, međutim ono što nedostaje u tome jeste praksa. Praksa koja je i idealna prilika da se mladi pokažu i pomoću prakse ostanu tu gdje jesu i dobiju posao, nažalost je jako malo u našem obrazovanju. Zbog nedostatka prakse, mladi su nepripremljeni za tržište i rad.

Vlastiti biznis

Bez obzira na situaciju u Bosni i Hercegovini, određen broj mladih svoje znanje, ambicije i sposobnosti žele da istaknu kroz vlastiti biznis. Takva skupina mladih su oni koji žele dati priliku i državi i sebi za bolje sutra. Otvaranje vlastitog biznisa je prvenstveno odličan korak ka stvaranju boljih radnih navika i stvaranju ličnosti. Danas za otvaranje vlastitog biznisa i nije potrebno mnogo sredstava, a usput se nauči kako da sami poslujete. Ono što je najbitnije kod otvaranja vlastitog biznisa jeste imati temu i koncept biznisa, otvoriti ono što vas privlači i možda već duže vrijeme razmišljate o tome. Nakon pripreme koncepta, potrebno je mjesto i lokacija. Poslije toga, jedino što ostaje je prepustiti se mašti i volji da sve ono što jedna mlada osoba zamisli, to i stvori.

Mladi sa promjenama i novim idejama

Pored mladih koji ostaju u državi i otvaraju vlastiti biznis, tu su i oni koji se vraćaju iz inostranstva sa novim idejama koje su stekli dok su radili. Iskustvo u inostranstvu može da podstakne mlade ljude da nešto što su radili zapravo prenesu u Bosnu i Hercegovinu. Stoga se određen broj mladih vraća sa idejama koje će biti korisne i za njih same ali i za društvo.

U samom zaključku možemo vidjeti da su mladi ljudi zapravo oni koji se bore za svoja prava i bolji život, te da uvijek postoji pozitivna strana i prilika da svoje znanje istaknu i širem društvu. Iako se mladi sve više suočavaju sa izazovima, vrlo su i angažirani za rad i spremni da pokažu na bilo koji način da ova država zaslužuje priliku.

Kako zadržati mlade u BiH i koje je riješenje?

Kako bi što više mladih ostalo u BiH, najvažnije od svega je da znanje i vještine mladih prepoznaju određene organizacije i institucije koje će i ujedno dati priliku za rad. Umjesto da se više fokusa stavlja na druge stvari, potrebno je da veći fokus bude na mladima i njihovoj prilici. Također, drštveni aktivizam je idealna prilika da se mladima pokaže da mogu ostati u BiH i imati budućnost kakvu su željeli. Osim toga, obrazovni sistem bi trebao da uvede više prakse i više posjeta određenim insitutcijama gdje će se mladi upoznati sa poslodavcima koji će prepoznati vještine mladih ljudi. Kada su u pitanju mediji, uspjeh mlade osobe i bilo koja pozitivna priča trebala bi da bude prikazana javnosti kako bi što više drugi bili inspirisani za ostajanje u našoj državi.

Nerma Fazlić/ILIJAS.info