Verbalno nasilje prema liječnicima i medicinskom osoblju i dalje nekažnjeno, unatoč godinama apela.
Savez strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH već godinama upozorava na alarmantnu situaciju u kojoj se nalaze zdravstveni radnici, izloženi fizičkim i verbalnim napadima tokom svakodnevnog rada. Iako je u Nacrtu izmjena Krivičnog zakona FBiH djelomično regulirano kažnjavanje fizičkog nasilja, verbalni napadi – koji su česti i duboko ponižavajući – ostaju bez ikakve pravne zaštite.
Sindikat, koji zastupa 4.700 ljekara, poziva zastupnike u Parlamentu FBiH da podrže amandman dr. Maje Uremović i konačno zaštiti one koji svakodnevno spašavaju živote.
Prema aktuelnom Prijedlogu zakona, fizički napadi na zdravstvene radnike trebali bi biti strože sankcionisani, što sindikati smatraju korakom naprijed. Međutim, nedostatak regulative za verbalno nasilje ostaje kritična tačka. “Pacijenti nas vrijeđaju, prijete nam i ponižavaju, a mi nemamo nikakav mehanizam da se branimo. Ovo nije samo pitanje profesionalnog dostojanstva, već i psihičkog zdravlja radnika”, ističu iz Saveza.
Uprkos brojnim molbama i pokušajima dijaloga, Savez navodi da Federalno ministarstvo pravde nije preduzelo korake da sasluša stručnjake iz zdravstvene branše. “Obratili smo se više puta, tražili da zajedno pronađemo rješenje, ali bez odgovora. Zdravstveni radnici su zakonom obavezni pružiti pomoć svima, ali država ne osigurava njihovu sigurnost”, istaknuto je u saopćenju sindikata.
U Parlamentu FBiH je podnesen amandman koji bi kriminalizirao verbalne napade na zdravstvene radnike, a čiji je inicijator dr. Maja Uremović. Sindikati pozivaju sve zastupnike da podrže ovaj prijedlog, naglašavajući da je riječ o ključnom testu odgovornosti vlasti. “Ako zakon ne zaštiti one koji liječe, tko će sutra htjeti raditi u ovim uslovima? Ovo je pitanje održivosti cjelokupnog zdravstvenog sistema”, poručuju iz Saveza.
Prema važećim zakonima FBiH, zdravstveni radnici ne smiju odbiti pomoć pacijentu, čak i ako su izloženi nasilju. Sindikati ističu da je ovakva nejednakost neodrživa: “Tražimo da se usklade obaveze i prava. Bez sigurnosti, strah i iscrpljenost postaju normom, što ugrožava kvalitet usluga svima”.
Sindikati apeluju na građane i medije da podrže njihovu inicijativu i izvrše pritisak na zakonodavce. “Ovo nije samo naša borba – radi se o zaštiti svih koji jednom mogu zatrebati hitnu medicinsku pomoć. Ako ljekari i medicinske sestre rade u strahu, cijelo društvo trpi”, zaključuju.
Zahtjev za zaštitom zdravstvenih radnika nije privilegija, već temeljno ljudsko i radničko pravo. Donošenjem amandmana koji kažnjava verbalno nasilje, Parlament FBiH može poslati jasnu poruku: oni koji brinu o zdravlju građana zaslužuju poštovanje i sigurnost. Sutrašnji dan zdravstvenog sistema ovisi o odlukama koje se donose danas.