Fra Ivan Franjo Jukić: “Mjesto je ovo uspomene dostojno jerboa je ovo Dubrovačka naselbina-kolonija bila”, između centara: Vrhbosna, Olovac, Bobovac – Kraljeva Sutjeska, Visoki.
Vijećnici dubrovačkog Gradskog vijeća su izglasali rebalans budžeta grada Dubrovnika za 2016. godinu, a u okviru toga izdvojili 100.000 kuna za revitalizaciju arheološkog lokaliteta u Višnjici kod Ilijaša, srednjovjekovnog grada Dubrovnika.
Time je ispunjeno obećanje dubrovačkog gradonačelnika dr. Andre Vlahušića dato tokom majske posjete zaštićenim nacionalnim spomenicima Stari grad Dubrovnik i nekropola stećaka Batića, velikog kneza bosanskog na Kopošićima.
Načelnik Općine Ilijaš Akif Fazlić je već iz Dubrovnika dobio odgovarajuću dokumentaciju na potpis, a prema nezvaničnim informacijama i naredne godine Dubrovnik će nastaviti pomagati revitalizaciju istoimenog arheološkog lokaliteta.
Perica Mijatović iz udruženja entuzijasta – ljubitelja bh. baštine, koji čine ogromne napore da se ovaj kompleks što prije zaštiti, kaže nam da je federalno Ministarstvo kulture u dva navrata za istu svrhu izdvojilo 40.000 KM, Općina Ilijaš 10.000 KM, tako da se može očekivati da će potrebnih 100.000 KM biti prikupljeno do proljeća kada bi trebala započeti sanacija Istočne kule i uređenje pristupnih staza.
Inače, prilikom posjete bosanskom Dubrovniku, kojeg su, stoji i u odluci dubrovačkih vijećnika, “osnovali dubrovački trgovci za vrijeme Dubrovačke republike”, Vlahušiću je dodijeljena Povelja zahvalnosti na kojoj je i karta srednjovjekovne Bosne dr. Marka Vege sa ucrtanom pozicijom grada Dubrovnika i Župe Dubrovnik te naznačenom godinom 1404. Tada se ovaj bosanski grad prvi put pojavljuje u Dubrovačkim arhivima.
Tu je i 1503. kada se bh. Dubrovnik navodi u Ugarsko-turskom ugovoru o miru.