S obzirom na obilne kišne padavine koje su zadesile prostor općine Ilijaš i izlijevanje rijeka iz svojih korita, imamo konstantne upite naših sugrađana da li je voda ispravna za piće.
Belma Zukić , direktorica JKP“Vodostan „ Ilijaš je za slušatelje Radio Ilijaša pojasnila situaciju sa kvalitetom vode na području naše općine.
„Vodosnadbijevanje na području općine Ilijaš nije ugroženo, uprkos bujičastim izljevima kiše. Voda koja se isporučije korisnicima je zdravstveno ispravna.
Mi smo preventivno poduzeli korake, tako da vršimo dodatne analize vode, posebno u dijelovima općine gdje je došlo do izlijevanja rijeke Bosne kao što su Ljubinići, Malešići, Ribarići i Luka . Voda je ispravna i nema bojazni za njeno korištenje i piće.
Manji problemi se javljaju na lokalnim vodovodima jer je zbog velike količine kiše došlo do blagog zamućenja tako da se korisnicima preporučuje prokuhavanje oko deset minuta. Građani moraju voditi računa ako primijete da voda ima miris, boju i okus onda se ne preporučje korištenje nikako.
Za područja u kojima je primijećena mutnoća vode, upućene su cisterne sa vodom za piće”.
Za sve nedoumice i pitanja građani mogu pozvati na 033/400-034 koji je dostupan 24 sata.
Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo preporučuje provođenje sljedećih mjera kojima se sprečava širenje zaraznih bolesti putem vode:
• Obratiti pažnju na boju i miris vode sa slavine. Ukoliko je voda zamućena, osjetnog mirisa, vodu NE KONZUMIRATI!
• Koristiti neke od alternativnih načina vodosnabdjevanja.
• Preispitati higijensko i tehničko stanje na području sanitarnih zona zaštite oko vodnih objekata.
• Izvršiti nadzor nad sistemom dezinfekcije – kada je u pitanju dezinfekcija vode za piće, neophodno je da se ona obavi prema uputstvu za doziranje, zavisno od dezinfekcionog sredstva. U slučaju nejasnoća vezanih za doziranje dezinfekcionog sredstva obratiti se ustanovi od koje je sredstvo nabavljeno ili dobiveno.
• Koncentraciju rezidualnog hlora u vodi za piće ne smije prelaziti 0,5 mg/l vode.
• Kada su u pitanju djeca koja se hrane zamjenama za majčino mlijeko, odnosno hranom koju treba pripremati sa vodom, koristiti isključivo prokuhanu vodu ili flaširanu vodu.
• Ako vode nije prokuhana ili dezinficirana, ne smije se upotrebljavati ni za ličnu higijenu, pranje i pripremu namirnica.
• Izvještaj o provedenim aktivnostima i poduzetim mjerama Zavod za javno zdravstvo KS će objediniti izvještaj sa rezultatima analiza uzoraka vode i dalje upoznati kantonalno Ministarstvo zdravstva, Federalni zavod za javno zdravstvo, te nadležna inspekcijska tijela i Agenciju za sigurnost hrane BiH, kao i druge ustanove i institucije i medije, i to po potrebi i prema zahtjevu.
„Lična higijena je u rizičnim situacijama od izuzetne važnosti. Prvenstveno je važno često pranje ruku uz upotrebu tečnog sapuna – prije jela, nakon upotrebe toaleta, nakon čišćenja otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa naplavnom ili kanalizacijskom vodom, a pri tome posebno nadzirati održavanje higijene ruku djece“, naglašavaju iz Zavoda za javno zdravstvo KS.
(radioilijas.ba)