Kompanija “Adriatic Metals” prikupila je dodatnih 102 miliona američkih dolara potrebnih za nastavak projekta izgradnje rudnika u opštini Vareš u BiH, čime su pribavljena sva potrebna sredstva da početkom 2023. godine novi rudnik srebra i cinka počne s radom.
Naime, prije nekoliko dana ova britansko-australijska kompanija uzdrmala je Londonsku berzu kada je iznijela najveću ovogodišnju ponudu za prodaju akcija rudarske kompanije na toj berzi.
Prema pisanju lista “Financial Times”, ulaganja ove kompanije, teška oko 244 miliona australijskih dolara, predstavljaju najveću direktnu stranu investiciju u rudarskom sektoru u BiH.
Kako su u “Adriatic Metalu” objavili u srijedu na svom Twitter nalogu, već su prikupili potreban kapital za finansiranje izgradnje postrojenja i otvaranje rudnika u Varešu.
“Završili smo prikupljanje kapitala od 102 miliona američkih dolara i završena je sekundarna prodaja dionica kompaniji ‘Sandfire’ u ukupnom udjelu od 16,1 posto”, navela je ova kompanija na svom nalogu.
Kako je naveo “Financial Times”, “Adriatic metals” je zajedno s “Orion Equity Subscription” iznio na berzu ponudu dionica vrijednu 52 miliona dolara. “Orion” će investirati i 120 miliona dolara za glavni zajam, te 22,5 miliona za buduće isplate tantijema.
Kako je za “Nezavisne novine” naveo Adnan Teletović, izvršni direktor kompanije “Eastern Minning”, koja je u cijelosti vlasništvo kompanije “Adriatic Metals”, ovakav izlazak na berzu je normalan dio procesa prikupljanja potrebnih finansijskih sredstava za nastavak realizacije projekta gradnje postrojenja i rudnika u Varešu.
“Dio tog procesa je u stvari da se finansiranje obezbijedi putem akreditiranja ili izdavanja novih dionica i obveznica, što je u ovom slučaju već urađeno”, naveo je Teletović.
Dodao je da je čitav iznos od 244,5 miliona australijskih dolara obezbijeđen.
“Proces realizacije projekta otvaranja novog rudnika u Varešu je već u toku i mi očekujemo da će rudnik biti operativan najkasnije u narednih 18 mjeseci”, istakao je Teletović.
Naveo je da je kompanija “Sandfire”, koja je bila vlasnik 16,1 posto dionica, iz samo njima poznatih razloga odlučila da te dionice proda, ali da je kao dioničar ušla kompanija “Orion”.
“Kada je riječ o veličini investicije, ona je jako bitna za BiH, posebno za općinu Vareš”, rekao je Teletović, dodajući da očekuju da bi rudnik trebalo da bude u fazi proizvodnje početkom 2023. godine.
Da će otvaranje rudnika donijeti prosperitet u opštinu Vareš potvrdio je i Zdravko Marošević, načelnik ove opštine, koji ističe da će ovo dovesti do zapošljavanja većeg broja stanovnika, te da će se zbog otvaranja rudnika širiti i turistički i drugi kapaciteti u ovoj opštini. Dodao je da se trenutno radi na infrastrukturi te da se vode pregovori sa željeznicama i sa prevoznim kućama.
“Oni planiraju da bi 2023. godine trebalo da počne eksploatacija, gdje bi onda počeli i sa zapošljavanjem što visokoobrazovanih i stručnih kadrova, što fizičke radne snage i naravno svih kooperanata koji treba da opslužuju rudnik”, kazao je Marošević, dodajući da to već sada donosi ogromne benefite, kao i koncesione naknade, kao i kroz zapošljavanje te širenje turističkih i drugih kapaciteta.
Istakao je da je kompanija “Adriatic Metals”, s osnovanom firmom “Easter Mining” u BiH, prije šest godina zatražila istraživanje rudnog bogatstva u opštini Vareš.
“Eksploatacija ruda cinka, srebra i olova je vršena do osamdesetih godina od strane kompanije ‘Energoinvest’, te su oni otišli u stečaj. Sada su sve radnje istraživanja završene i radi se na pripremi otvaranja i eksploatacije rudnika, a dobili su i sve dozvole od nadležnog ministarstva rudarstva FBiH”, rekao je Marošević.
Poručio je da je Vareš više od sto godina živio od eksploatacije željezne rude, a od 2023. godine ova opština počinje da živi od nove bazne industrije.
“Očekujemo da ćemo tada doživjeti i ekonomski, ali i svaki drugi prosperitet”, zaključio je Marošević.
(hayat.ba)