Služba za poslove sa stranicama pri Ministarstvu sigurnosti BiH upozorava na sve češće zloupotrebe izdatih radnih dozvola i viza tipa D stranim radnicima u Bosni i Hercegovini.
Kako navode, u nedostatku domaće radne snage, evidentne su sve veće potrebe poslovnih subjekata iz BiH za radnom snagom, najčešće iz Bangladeša, Nepala, Pakistana, Indije, Šri Lanke i drugo, uslijed čega se poslodavci obraćaju teritorijalno nadležnim terenskim centrima Službe za ovjeru pozivnih pisama za izdavanje viza tipa D po osnovu prethodne izdate radne dozvole od nadležnih zavoda za zapošljavanje.
Prema saznanjima Službe, radnu snagu iz ovih država u manjem broju slučajeva poslodavci osiguravaju direktnim putem i to odlaskom u zemlje porijekla, uspostavljajući kontakt prethodno sa bh. ambasadama i kredibilnim kompanijama u tim zemljama, vršeći neposredan odabir tačno profilisane radne snage. Ovo se pokazalo kao sigurniji put da će poslodavci osigurati potrebnu radnu snagu i u daljim procedurama kod nadležnih organa i to zavoda za zapošljavanje, Službe za poslove sa strancima, Ministarstva valjskih poslova pribaviti za njih radne dozvole na osnovu koji se ovjeravaju pozivna pisma i potom pribave vize tipa D. Nakon dolaska u BiH, ta kategorija stranih državljana ulazi u proceduru odobravanja privremenog boravka po osnovu izdate radne dozvole. U ovakvim i sličnim situacijama, Služba će ukoliko su ispunjeni svi zakonski uslovi, prioritetno rješavati zahtjeve poslodavaca.
Ono što zabrinjava u velikom broju slučajeva, poslodavci osiguraju neprovjerenu radnu snagu posredstvom nepouzdanih posrednika u BiH ili iz zemalja porijekla koji isključivo sagledavaju svoj interes i nerijetko osiguravaju poslodavcima migrante iz visoko rizičnih zemalja (Pakistan, Nepal, Bangladeš i dr.) a ne potrebnu radnu snagu, navodi iz Službe. Za ove aktivnosti ova lica plaćaju velike novčane iznose posrednicima ili samim poslodavcima kako bi im omogućili da im prethodno pribave radne dozvole i potrebne vize za zakonit ulazak u BiH.
U prethodnom periodu, od pojedinih terenskih centara Službe, policijskih i drugih organa, uočene su sve veće zloupotrebe gdje strani državljani, u najvećem broju iz Pakistana, Bangladeša i drugom nakon što dobiju vizu tipa D i dođu u BiH te ostvare pravo ili ne ostvare dugoročan boravak, vrlo brzo napuste poslodavca i potom se udalje u nepoznatom pravcu. Iz tog razloga nastalih zloupotreba na osnovu prethodno izdatih radnih dozvola i izdatih viza tipa D, Služba je donijela rješenja i ukinula vize tipa D za 39 državljana Pakistana, dok je u proceduri ukidanje viza tipa D za 14 državljana Bangladeša i o sve tome obavijestila MIP i druge nadležne organe.
Iz Službe napominju da za razliku od posrednika, poslodavci u skladu sa Zakonom o strancima imaju zakonsku obavezu snošenja svih troškova koji mogu nastati u BiH za pozivano lice tokom njegovog boravka, uključujući i troškove smještaja pod nadzorom u IC te troškove udaljenja iz BiH, koji sagledavajući sve činjenice, su izuzetno visoki.