Bosanskohercegovački entitet Republika Srpska (RS) godinama sve glasnije slavi 9. januar kao dan RS-a, iako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine u dva navrata slavljenje ovog datuma kao entitetski praznik proglasio neustavnim.
Deveti januar 1992. godine je datum kada je osnovana skupština srpskog naroda BiH, koja je proglasila tzv. srpsku republiku BiH, a koja je kasnije preimenovana samo u Republiku Srpsku.
Faktički proglašena je paradržava bez ikakvog priznanja u okviru još uvijek Socijalističke Republike BiH, čiji je Ustav važio. Ovaj datum forsira politička nomenklatura iz RS-a jer žele ustrajati na priči da je entitet stariji od Dejtona.
Za razliku od 9. januara, referendum o nezavisnosti koji je sproveden 28. februara i 1. marta označio je nezavisnu BiH, koja je međunarodno priznata i koja je dobila mjesto u UN-u.
No, što je suštinski označio taj 9. januar 1992. Označio je početak rađanja zločinačkog nauma, koji je u godinama koje su došle proizveo ratne zločince i ratne zločine te u konačnici i genocid u Srebrenici.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su više od pedeset osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici. Od dvadeset presuda MKSJ-a za zločine počinjene u Srebrenici, sedam uključuje i presude za zločin genocida. Sud BiH donio 25 presuda za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je trinaest za zločin genocida. U Republici Srbiji doneseno je pet presuda koje se odnose na Srebrenicu, uključujući presude za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i kršenje zakona i običaja ratovanja, podaci su Memorijalnog centra u Potočarima.
Deveti januar je započeo sjeme zla, ubijanje, progon, silovanje, torture još mnogo toga. Danas se u RS-u slavi “ostavština” na međunarodnom nivou pravomoćno osuđenih Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Biljane Plavšić, Momčila Krajišnika i brojnih drugih ratnih zločinaca.
Danas RS slavi sjeme koje je označilo četverogodišnju opsadu Sarajeva, monstruozne zločine u Prijedoru, Višegradu, Foči, Zvorniku, Bijeljini i brojnim drugim mjestima. Slavi se ideja koja je dovela do stotina logora, etničkog čišćenja i drugog širokog spektra zločina.
I sve se to danas pokušava relativizovati jer se pravosnažno presuđeni ratni zločinci u obrazovnom programu RS-a predstavljaju kao heroji. Pa je moguće i da osoba koja je optužena za ratni zločin u Vlasenici, Miroslav Kraljević i danas obnaša funkciju načelnika tog grada. U optužnici se navodi da su Kraljević, tada komandir Specijalnog voda u Stanici javne bezbjednosti Vlasenica, i drugi optuženi, vršili progon bošnjačkog stanovništva na političkoj, nacionalnoj, kulturnoj i vjerskoj osnovi. I to je danas prihvaćeno kao realnost, nema reakcije ni međunarodne zajednice.
I džaba i zakoni i presude. Danas se u RS-u slavi paradržava, čime se indirektno glorifikuju i svi počinjeni zločini počinjeni na ideji začetoj tog 9. januara 1992.
Klix.ba