Naslovnica BIH Šok u Zenici: Zmajevi u završnici ostali bez plasmana na Euro

Šok u Zenici: Zmajevi u završnici ostali bez plasmana na Euro

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u polufinalu baraža za odlazak na Euro u šokantnoj završnici poražena od selekcije Ukrajine rezultatom 2:1 te smo tako ostali bez mogućnosti plasmana na prvenstvo Evrope u Njemačkoj.
Zmajevi su odigrali taktički perfektnu utakmicu više od 80 minuta, ali su poklekli u završnici kada su Ukrajinci postigli dva gola za tri minute i rijiešili pitanje pobjednika u fantastičnom meču u Zenici.

Krenimo redom. U uvodnim minutama susreta viđena je “rovovska borba” sa veoma malo prilika na obje strane. Zmajevi su pokušavali da iz prekida ugroze gol Ukrajinaca koji su se dobro branili pa u uvodnih pola sata nije bilo promjene rezultata. Također, vrijedi spomenuti da je Felix Zwayer u uvodnih pola sata pokazao čak tri žuta kartona, dva za BiH, jedan za Ukrajinu.

Zmajevi su u osmoj minuti zaprijetili preko Dennisa Hadžikadunića koji je nakon slobodnjaka šutirao glavom preko gola da bi u 21. zaprijetio Konoplia, no njegov udarac nije ugrozio Šehića da bi u 37. Hajradinović izveo korner, a Ahmedhodžićev udarac koji je išao prema golu je izblokirao jedan od ukrajinskih reprezentativaca.

Igrala se 38. minuta susreta kada je viđena najbolja prilika za Zmajeve u prvom dijelu. Kolašinac i Demirović su odigrali dupli pas, a u presudnom trenutku su Kolašinac i Džeko zasmetali jedan drugom pa je Dijamantov udarac otišao preko gola. U 44. minuti susreta Dedić je sa desne strane ušao u sredinu i šutirao lijevom nogom, a njegov udarac je otišao preko gola pa je prvo poluvrijeme okončano bez pogodaka.

Ukrajinci su drugo poluvrijeme otvorili agresivnijom igrom na što smo otvorili golom u 57. minuti za vodstvo u današnjem susretu. Dedić je ušao sa desne strane u sredinu i pokušao ubaciti u sredinu, a Matvijenko je skrenuo loptu u Luninovu mrežu i doveo Zmajeve u vodstvo. Ukrajinci su nakon toga krenuli svim silama na gol Šehića pa su u 77. minuti zaprijetili preko Mudrika čiji je udarac odbranio naš golman.

Savo Milošević je u međuvremenu u igru uveo Adnana Kovačevića i Eldara Ćivića što se na kraju nije ispostavilo kao dobar potez. No, bez obzira na to, mogli smo udvostručiti vodstvo i riješiti pitanje pobjednika i plasmana u finale baraža.

Pjanić je u 82. minuti susreta poslao fantastičnu loptu za Demirovića koji je bio u idealnoj poziciji za postizanje pogotka, ali je Lunin odbranio njegov udarac i ostavio Ukrajinu u igri. To nam se obilo o glavu u 85. minuti susreta kada su Ukrajinci došli do izjednačenja rezultata. Konoplja je ubacio sa desne strane, a Jaremčuk je pogodio mrežu Šehića i vratio Ukrajince u život.

Tri minute nakon izjednačenja rezultata Ukrajina je postigla još jedan pogodak. Jaremčuk je ubacio sa lijeve strane, a mrežu Ibrahima Šehića je pogodio Dovbik i donio veliku radnost Ukrajincima koji su do kraja imali još dvije šanse preko Mudrika, ali gola nije bilo te je susret okončan rezultatom 2:1 za goste.

Ukrajina će nakon ove pobjede u utorak igrati novi duel i to protiv selekcije Islanda koja je u drugom polufinalnom meču savladala Izrael rezultatom 2:1. Pobjednik tog susreta će se plasirati na prvenstvo Evrope u Njemačkoj.

S druge strane selekcija Bosne i Hercegovine će također u utorak na stadionu Grbavica igrati prijateljski duel protiv reprezentacije Izraela.