Na današnji dan 1993. godine, ispaljeno je rekordnih 3777 granata na opkoljeno Sarajevo u jednom danu. Granate su napravile ogromnu štetu, a najveću štetu su pretrpjeli civilni, kulturni i vjerski objekti. Ubijani su ljudi, rušeni civilni, kulturni, vjerski objekti, pa čak i bolnice. Za vrijeme opsade glavnog bosanskohercegovačkog grada, tokom agresije na BiH (1992. – 1995.), prosječno je padalo 329 granata dnevno na Sarajevo.
Opsada Sarajeva trajala 1425 dana
Opsada Sarajeva, koja je počela zauzimanjem Sarajevskog aerodroma od JNA u noći sa 4. na 5. april 1992., nakon skoro četverogodišnje blokade, zvanično je završena 29. februara 1996. godine. Sa 1425 dana, koliko je trajala, opsada glavnog grada BiH jedna je od najdužih u historiji modernog ratovanja.
Nakon “berlinskog zračnog mosta”, ovo je bio “najduži” zračni most u historiji svjetske avijacije. Za to vrijeme na Sarajevski aerodrom je sletjelo i s njega uzletjelo više od deset hiljada aviona koji su dopremali humanitarnu pomoć, snage UN-a i odvozili ranjene civile na liječenje. Sam zračni most, prema podacima UNHCR-a, nije bio dovoljan za dopremu hrane stanovništvu BiH. Ali, ako se o sigurnosti bilo čega moglo uopće govoriti, pokazao se kao najsigurniji. Devedeset posto pomoći Sarajevu stizalo je upravo zračnim putem.