S obzirom na to da se u Bosni i Hercegovini, kao i u većini evropskih zemalja, izbori održavaju svake dvije godine, javno mišljenje se kreira na osnovu izbornih kampanja. Ova godina je za Bosnu i Hercegovinu izborna, a iako su izbori tek u novembru, političke stranke su uveliko počele kampanju. U te svrhe, važno je prepoznati značaj upotrebe interneta kao savremenog marketinškog alata, te razmotriti politički marketing kao sredstvo komunikacije.
Internet = bojno polje za politički marketing
Politički marketing se temelji na postojećim, razvijenim metodama komercijalnog marketinga, te se koristi u svrhu političke komunikacije. Kao takav, politički marketing ima za cilj da u očima potencijalnog biračkog tijela istakne prednosti i kvalitete jednog kandidata u odnosu na druge, da animira što veći broj glasača, te da uz minimalna sredstva obezbijedi što veći broj glasova. Politički i komercijalni marketing teže ka sličnim ciljevima, samo je proizvod zamijenjen političkim kandidatom, tržište potencijalnim biračkim tijelom, potrošači glasačima, tržišna konkurencija političkim protivnicima, a profit od prodaje brojem glasova koje treba dobiti.
Društveni mediji zaista mijenjaju politiku. Društvene mreže kao što su Facebook, Instagram, YouTube i Twitter, web stranice i blogovi danas su neophodni da biste bili konkurentna politička opcija ili kandidat. Svjedoci smo da gotovo svi koji se kandiduju ili budu na listama pokreću svoje „zvanične Facebook stranice“ vjerujući da će se na taj način moći obratiti velikom broju istomišljenika. Međutim, razlog zašto takvi pokušaji često završavaju neuspješno je to što se kampanja na društvenim mrežama vodi potpuno neprofesionalno i bez strategije.
U duhu političkih kampanja, svim zainteresovanim strankama i pojedincima nudimo prostor na najčitanijem portalu na području općine Ilijaš – portalu ILIJAS.info.
Više informacija sa detaljima i cijenama možete dobiti upitom na email: info@ilijas.info. Počnite danas da budete jači sutra!