Naslovnica BIH Ovako počinje radna sedmica u BiH: Litar dizela ide do vrtoglavih 3,61...

Ovako počinje radna sedmica u BiH: Litar dizela ide do vrtoglavih 3,61 KM

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Poskupljenja goriva nisu nova vijest, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u svijetu. Tako je, na primjer, u subotu litar dizela iznosio 3,41 KM, a Super 98 3,26 KM. 

Najviša cijena litre dizela u subotu u odnosu na 11. mart, bila je manja za pet pfeninga. U petak u podne, na pojedinim pumpama litar dizela iznosio je 3,46 KM.

A zabrinjavajuće vijesti stižu iz susjedne Hrvatske, gdje se od ponoći najavljuju nova poskupljenja goriva na pumpama. Tako bi, prema informacijama hrvatskih medija, gorivo moglo poskupjeti za 0,41 KM. Prema ovoj računici, litar benzina bi iznosio 3,56 KM ( 13,79 kuna), a litar dizela 3,56 KM (14,13 kuna).

Iz Federalnog ministarstva trgovine su za portal Radiosarajevo.ba naveli današnje cijene goriva:

“U skladu sa Zakonom o kontroli cijena doneseno je Uputstvo o načinu, sadržaju i rokovima dostave obavještenja o promjeni cijena i marži pojedinih proizvoda i usluga, kojim je propisano da privredni subjekti, odnosno benzinske pumpe dostavljaju Federalnom ministarstvu trgovine obavještenja o promjeni cijena i marži (OPC i OPM obrasci), radi evidentiranja i praćenja.

Prosječna maloprodajna cijena naftnih derivata u Federaciji Bosne i Hercegovine na današnji dan 14.3.2022. godine za Premium bezolovni benzin 95, BAS EN 228 – BMB 95 iznosi 2,80 KM/litru i za DIZEL BAS EN 590 (10 ppm) 3,04 KM/litru.

Raspon maloprodajnih cijena naftnih derivata na dan 14.3.2022. godine u Federaciji BiH je sljedeći:

– Premium bezolovni benzin 95, BAS EN 228 – BMB 95 iznosi od 2,56 do 3,16 KM/litru;

– DIZEL BAS EN 590 (10 ppm) iznosi od 2,66 do 3,61 KM/litru.

Ističemo da je Vlada Federacije BiH na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, donijela Odluku o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za naftne derivate („Službene novine Federacije BiH“, broj 26/21), kojom je propisala privrednim društvima koja obavljaju trgovinu na veliko maksimalnu visinu marži u apsolutnom iznosu od 0,06 KM/litru derivata, a privrednim društvima koja obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim derivatima maksimalnu visinu marže u apsolutnom iznosu od 0,25 KM/litru derivata”, navodi se u saopćenju.

RS – cijene bi trebale biti stabilne

Prema informacijama Glasa Srpske, u RS-u je također zabilježeno poskupljenje poskupljenja benzina i dizela, a dešavalo se da su samo tokom jednog dana na benzinskim pumpama cijene korigovila dva puta.

Kako distributeri tvrde, u narednim danima ne bi trebalo da bude poskupljenja.

“Trenutno se cijena benzina i dizela kreće od 2,90 do 3,55 maraka, zavisno od distributera. Za sada nema naznaka za većim promjenama na tržištu, pa mislim da ce u narednim danima cijene goriva biti stabilne”, rekao je za Srpskainfo predsjednik Grupacije za promet nafte i naftnih derivata pri privrednoj komori RS Dragan Trišić.

Građani – prijavite

Napomenimo i da je Federalna inspekcija uputila apel i brojeve telefona za građane kako bi prijavili sve eventualne neregularnosti na benzinskim pumpama.

“Molimo građane da slučajeve nerazumnog povećanja cijena prijave na sljedeće kontakte FUZIP:

– telefon za prijave: 033 22 66 44 (otvoren 24 sata)

– e-mail: info@fuzip.gov.ba

– poštom, na adresu Fehima ef. Čurčića br. 6. Sarajevo”, navodi se u saopćenju.

(radiosarajevo.ba)