Čevljanska korida će ipak i ove godine biti održana. To je osnovni zaključak sastanka koji je u utorak navečer održan u kabinetu načelnika Općine Ilijaš Akifa Fazlića. Nakon 71 godine, održavanje Čevljanske koride je “visilo o koncu”. Razlog je protivljenje Savjeta Mjesne zajednice Gajevi, koji je tvrdio da su stanovnici ove MZ godinama nepravedno potisnuti iz organizovanja ove manifestacije. Čak su prijetili da će, ako Udruženje Čevljanovići 1947 nastavi pripreme, na dan održavanja blokirati koridu organizujući proteste. Razloge za ovakvu najavu su obrazložili u saopćenju koje su izdali prije nekoliko dana.
Sve napola
Kada je postalo jasno da niko neće odustati od prvobitnih pozicija, općinski načelnik je pozvao sukobljene strane u kabinet i nakon višesatnih pregovora postignut je sporazum, kojim je predviđena raspodjela odgovornosti u organizaciji, ali i prihoda.
– Dogovoreno je formiranje zajedničkog organizacionog odbora, koji će u potpunosti rukovoditi ovom manifestacijom. Sinoć su dogovoreni i osnovni principi kojima će se postići potpuna transparentnost manifestacije, oko svega onoga što jeste interes ove mjesne zajednice, kazao nam je načelnik Fazlić.
Prema njegovim riječima, ovaj dogovor može predstavljati osnovu za buduće zajedničko organizovanje koride, ali i za njeno proglašavanje događajem od javnog interesa za cijelu općinu.
U Savjetu MZ Gajevi, na čijem se području nalazi Čevljansko polje, ne kriju zadovoljstvo postignutim dogovorom.
– Podijelili smo nadležnosti u pogledu organizacije pola-pola. Pola organizacionog odbora je iz Udruženja Čevljanovići 1947, a pola iz Savjeta Mjesne zajednice. Podjelu prihoda, ukoliko se oni ostvare, poslije koride, također smo dogovorili popola, izjavio je Mahir Gljiva, predsjednik Savjeta MZ Gajevi, ističući kako će novac kojeg dobiju Gajevi biti utrošen za razvoj ove mjesne zajednice.
Udruženje Čevljanovići 1947 koridu organizuje od 2010. godine. Do tada je organizator bio MZ Gajevi. Ovo udruženje oformili su vlasnici parcela na Čevljanskom polju na kojima se održava korida.
– Iako smo dobili načelnu saglasnost da smo ispunili sve uslove, mi smo kao udruženje, bez obzira na stav Mjesne zajednice, nerado ulazili u takav jedan projekat. Ako je jedna strana nezadovoljna, onda to nije dobro i nije nam namjera da imamo dvije strane, poruka je Besima Gljive, predsjednika ovog udruženja.
Čevljanska korida se uvijek održava zadnjeg vikenda u julu. Oba dana se na Čevljanskom polju okupi po najmanje 50.000 ljudi. Mnogi u BiH, ali i oni koji žive van granica naše zemlje, godišnje odmore planiraju upravo prema datumu održavanja ove manifestacije.
Datum održavanja je vezan za 27. juli, Dan ustanka naroda BiH u Drugom svjetskom ratu. Upravo je tog datuma 1947. godine na Čevljanskom polju organizovana i prva manifestacija tim povodom. Korida je nekoliko decenija “mlađa” od same manifestacije. Kao što se i cijela manifestacija razvijala, tako su se unapređivala pravila borbi.
Debljina roga
– Glavni uslov je da bik bude zdrav. Mora imati pasoš, kao i potvrdu od veterinara o zdravstvenom stanju. Što se tiče bikova za borbu, ima pravilo, odnosno šablon od osam milimetara za rog. To znači da vrh roga ne smije biti tanji od osam milimetara, kako bi se spriječile teže povrede bikova u borbi. Dopinga nema, mazanja nema, to je sve strogo zabranjeno, s tim da morate biti član nekog kluba uzgajivača da biste ispunjavali uslove da možete učestvovati s bikom na koridi, ispričao nam je Almir Karasalihović, uzgajivač bikova iz Kiseljaka, koji već godinama dolazi u Čevljanoviće.
Korida na Čevljanskom polju je, sasvim sigurno, postala brend ovog kraja i zato bi bilo šteta kada bi se, iz bilo kojeg razloga, prekinulo njeno održavanje.