”Stvaranje partnerstva: građani i vlast” bila je tema Javne rasprave koja je održana danas, u sali Općinskog vijeća Ilijaš sa početkom u 16.30 sati. Istu je upriličio Centar za promociju civilnog društva u okviru projekta „Politika iz mog džepa“ u saradnji sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država u BiH.
Javnoj raspravi prisustvovali su građani, predstavnici udruženja, predstavnici vlasti, neformalne grupe građana koji su zajednički pokušali pronaći odgovore na probleme sa kojima se susreću građani naše općine te na koji način pristupiti rješavanju istih.
Moderatorica Mersiha Jašarević, kazala je da je fokus prvenstveno bio na izradi Budžeta „Fokusirali smo se na način izrade Budžeta, na lokalne probleme građana i ono što je njima neophodno da promjene u svojim lokalnim zajednicama. Prvenstveno smo pokazali primjere dobre prakse kako građani zaista mogu da učestvuju u kreiranju Budžeta i koliko aktivno ne učestvuju a imaju mogućnost da budu dio toga. U sklopu ovog prjekta do sada smo imali četiri javne rasprave. Građani iznesu svoje projekte koje žele da se realizuju od strane općine. Svaka općina ima stavke koje su neophodne građanima ali postoje i fondovi preko kojih se mogu dobiti sredstva. Ono što nedostaje ovakvim događajima jeste veći broj mladih koji itetkako trebaju da uzimaju učešće“, kazala je moderatorica Jašarević.
Tehnička savjetodavna grupa za podršku ženama u politici (TAG) ima cilj da pruži priliku ženama da steknu osnovna znanja i vještine koje bi im omogućile da daju kvalitetniju podršku kandidatkinjama na izborima i aktivno se uključe u politički život Bosne i Hercegovine, te da kroz edukativne radionice i praktičan rad motiviraju žene u svojim lokalnim zajednicama za aktivnije učešće u politici.
Enisa Mešetović, članica je TAG grupe i predstavnica nevladinog sektora koja je uzela učešće u ovoj Javnoj raspravi. „Javne rasprave su vrlo značajne. Posebno je važno sa aspekta mlade populacije. Oni trebaju da ostvaruju svoje ideje a to mogu svojim aktivizmom, između ostalih načina i ovo je jedan. Jasno trebaju kazati koje su njihove ideje i ne trebaju se bojati kazati šta žele, koje su njihove primjedbe i ovo je dobar prostor za iznošenje ideja i potreba“, kazala je Mešetović.
Unapređivanjem budžetske pismenosti nastoji se potaknuti aktivnije učešće građana u procesu izrade budžete te time doprinijeti kvalitetnijoj saradnji između građana i vlasti te potaknuti uspostavljanje partnerstava i identifikaciju budućih mogućnosti za saradnju.
Autor: Alma Omerović