Skupština Kantona Sarajevo je na 21. radnoj sjednici, održanoj dana, 26.10.2016. godine utvrdila Nacrt odluke o usvajanju Plana restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo, te je tim povodom danas u Općini Ilijaš održana javna rasprava na ovu temu.
Javnoj raspravi su prisustvovali: Općinski načelnik g. Akif Fazlić, pomoćnica načelnika u Službi za društvene djelatnosti g. Sanja Zagorac-Jozić, pomoćnica načelnika u Službi za privredu finansije i investicije g. Merima Osmanović, direktor OJ Dom zdravlja Ilijaš dr. Nijaz Štitkovac, direktorica JKP “Vodostan” Ilijaš g. Belma Zukić, sekretar Općinskog vijeća Ilijaš g. Ilda Kahriman i predsjednici političkih partija koji participiraju u radu Općinskog vijeća Ilijaš.
U uvodnom izlaganju Pomoćnica načelnika u Službi za društvene djelatnosti g. Sanja Zagorac-Jozić je upoznala prisutne da su Reformskom agendom za BiH za period 2015.-2018. godine predviđene brojne reforme u svim sektorima društva, a posebna pažnja posvećena je strukturalnim reformama u oblasti zdravstva. Zbog izuzetno složene i teške finansijske situacije u zdravstvenom sektoru ugroženo je i dovedeno u pitanje dalje funkcionisanje zdravstvenih ustanova, a što se već odražava na ostvarivanje prava građana na zdravstvenu zaštitu.
Problemi postojeće organizacije zdravstvene zaštite ogledaju se u sljedećem:
neuređen sistem finansiranja;
neusklađenost organizacije i djelatnosti zdravstvenih ustanova sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti;
otežan i nedefinisan “put pacijenata” kroz zdravstveni sistem;
neadekvatna raspodjela kadrovskih potencijala;
nezadovoljstvo pacijenata i zaposlenika u zdravstvenim ustanovama;
urgentno zbrinjavanje pacijenata nije regulisano na adekvatan način;
neracionalna potrošnja lijekova i medicinskih sredstava;
duge liste čekanja na dijagnostičke pretrage;
medicinska oprema se uglavnom koristi samo u jednoj smjeni;
veliki broj invalida rada zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, nemogućnost njihove preraspodjele
veliki broj uposlenih u javnom sektoru istovremeno radi i u privatnom sektoru, što otvara prostor za neracionalno korištenje radnog vremena u javnom sektoru.
Na osnovu analize stanja organizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo evidentno je da većina zdravstvenih ustanova nema u potpunosti usklađenu organizaciju i djelatnost sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti koji je donesen 2010. godine.
G. Sanja Zagorac-Jozić upoznala je prisutne sa Planom restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova na području Kantona Sarajevo koji ima za cilj uskladiti organizaciju i djelatnost zdravstvenih ustanova sa pozitivnom legislativom, izmijeniti način finansiranja zdravstvene zaštite, racionalizovati poslovanje zdravstvenih ustanova, uspostaviti kontrolu rada i troškova poslovanja u zdravstvenim ustanovama, izvršiti preraspodjelu resursa prema stvarnim potrebama, povećati kvalitet zdravstvenih usluga, obezbijediti mobilnost zdravstvenog kadra i skratiti liste čekanja.
U raspravi učesnici su jednoglasno podržali reforme u zdravstvu, istakavši da se ovaj Plan više odnosi na usklađivanje sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti.
Općinski načelnik g. Akif Fazlić je istakao da problem u zdravstvu nije manjak novca, nego način njegovog trošenja, te upošljavanje nemedicinskog kadra i gomilanje administrativnog osoblja. “Cijenim da je bitno da se oglasimo kada su u pitanju specijalističke službe koje se sada koncentriraju u Opću bolnicu “Prim.dr. Abdulah Nakaš”. Bitno je da potvrdimo svoj stav da specijalističke službe budu izdvojene u Domovima zdravlja u Općinama koje su izvan grada Sarajeva. Bitno je kroz sistemski način pojačati kapacitete područnih ambulanti i da na neki način dobijemo Dom zdravlja sa svim specijalističkim službama”.
O problemima s kojim se susreće OJ Dom zdravlja Ilijaš, govorio je direktor ove ustanove dr. Nijaz Štitkovac koji je ukazao da su reforme u zdravstvu neophodne i da su periferne općine uvijek na margini kada je u pitanju pružanje usluga zdravstvene zaštite. Veliki problem predstavlja i nedostajući kadar te neredovan rad specijalističkih službi u Domu zdravlja Ilijaš.
Na kraju rasprave učesnici su formulisali sljedeće zaključke i prijedloge koji će biti dostavljeni Skupštini Kantona Sarajevo:
1. U potpunosti implementirati član 39. Zakona o zdravstvenoj zaštiti (“Službene novine Federacije BiH, broj:46/10) kojim se garantuje obezbjeđenje potrebne dostupnosti zdravstvene zaštite, specijalističko-konsultativna djelatnost iz opće interne medicine, opće hirurgije, neurologije, otorinolaringologije, oftamologije, ortopedije, dermatologije i radiološke dijagnostike primarnog nivoa organizuje tako da je korisnicima dostupna u općini njihovog prebivališta u skladu sa propisima koji se utvrđuje osnovni paket zdravstvenih prava.
2. Kod primjene Odluke o utvrđivanju većeg obima prava, za potrebe osiguranika Kantona Sarajevo (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj:37/09) uvažiti specifičnosti općina koje imaju mali broj stanovnika na velikom teritoriju obezbijedivši korektiv standarda i normativa kako bi osigurali uslove za održivi povratak stanovništva.
3. Analizirati prednosti i nedostatke organizovanja zdravstvene zaštite školske djece (6-14godina) u timovima porodične medicine. Razmotriti varijante:
-da se u organizacionim jedinicama formiraju posebni timovi porodične medicine koji će pružati zdravstvenu zaštitu školskoj djeci, ili
– da se djeca od 0-10 godina liječe kod pedijatra, a od 10. godine da pređu u tim porodične medicine
Autor: Adha Masnopita