Svakog devetog dana u mjesecu juni, porodice nestalih iz općine Ilijaš, porodice šehida i poginulih boraca, te brojni građani šalju poruku „Govorite, šutnja je bol duše“. Tradicionalno, 9. juni obilježava se kao Dan nestalih osoba općine Ilijaš. Obilježavanje ovog važnog datuma upriličeno je i danas, na Centralnom spomen obilježju u Ilijašu, u organizaciji Udruženja porodica nestalih.
Pitanje „Gdje je“ je pitanje bez odgovora za Zekiju Avdibegović, predsjednicu Udruženja nestalih, koja na svojim plećima nosi pogled komšije koji joj odvodi dijete u bezdan, drhtaj srca i uma na svaku zvonjavu telefona, tužioce, svjedoke, osuđene i neosuđene krivce, svojom šutnjom pozvala je prisutne da se pridruže u njenoj borbi. Majka koja dvadeset osam godina nosi breme najstrašnije sudbine koja je ikad mogla zadesiti jednu majku.
„Naš je moto „GOVORITE, ŠUTNJA JE BOL DUŠE“ i pitanje „Gdje su“? Punih 28 godina mi nemamo informacije. I koje smo dobijali, bile su lažne. Naše bivše komšije Srbi se služe lažima. Neće da nam otkriju gdje su naši najmiliji. To je van ljudske pameti. Ne mogu da shvatim ljude koji to znaju, kako spavaju i žive s tim tajnama. Čitava Republika Srpska je pokrivena grobnicama. I ovdje su isto radili. Trudimo se da otkrijemo ono što želimo. Jedina nam je želja da naši najmiliji nađu svoj smiraj i da doživimo da odemo na mezar i proučimo im Fatihu. Ovim obilježavanjima želimo probuditi svijest kod onih koji znaju gdje su naši najmiliji. U našem Udruženju nema još mnogo majki koje čekaju da saznaju informaciju o svojoj djeci. Otišle su na bolji svijet a nisu saznale gdje su njihova djeca, muževi, braća. Moj sin je imao 17 i pol godina, odveli su ih od kuće i od tada im se gubi svaki trag. Bili su u osnovnoj školi mjesec dana. Svaki dan sam dolazila i donosila im hranu. Jedne noći, u gluho doba su ih odveli, njega, oca i još pet komšija. Još nikad nismo saznali za njihovu sudbinu”, kazala je Zekija.
Načelnik općine Ilijaš Akif Fazlić kazao je da ovakvim obilježavanjima moramo upućivati pitanje „Gdje su“ svim nadlaženim koji jesu zaduženi za puno veću i aktivniju borbu da se ide u procese pronalaženja onih koje vodimo kao nestale.
„Nažalost, još uvijek 46 ilijašana nismo pronašli, još uvijek 46 porodica nema svoj smiraj jer ne znaju šta je s njihovim najbližim. Jedan zločin je napravljen 92. godine. Ja kažem da se i danas dešava zločin jer oni koji znaju informacije, neće da ih kažu. Ako nakon 24 godine poslije rata nisu propitali svoju savjest i ako nisu na civilizacijski način sagledali sve ono što je bilo, ako imamo priliku da neke stvari popravimo i pomognemo ljudima, onda dođemo do razočarenja. Apeliram na one, a sigurno su još živi, tu su i blizu su, da daju informacije zbog onih koji traže informaciju a i zbog njih samih“, poručio je načelnik Fazlić.
Prošlo je više od dvije decenije od rata u BiH, a još uvijek se traga za oko 7000 nestalih osoba. U našem gradu se još 46 osoba vode kao nestale, a 30 sugrađana iz Bioče, Luke i Kadarića je pronađeno u grobnici na brdu Žerovanj koju su danas posjetili predstavnici Udruženja porodica nestalih općine Ilijaš i ostali sugrađani.
I nakon 28 godina, nemamo tačku na 46 životnih priča… „GOVORITE, ŠUTNJA JE BOL DUŠE“.
(ilijas.ba)