Prije 22 godine, 23.maja 1992. godine dobrovoljci iz Kaknja došli su u ilijaško naselje Misoča, kako bi pomogli građanima Misoče te borcima Armije RBiH da se odbrane od neprijatelja. Taj datum, danas se obilježava kao Dan kakanjskih dobrovoljaca „Misoča 92“. Centralni program obilježavanja 23.maja-Dana kakanjskih dobrovoljaca „Misoča 92“ započeo je okupljanjem dobrovoljaca na Gradskom spomen-parku u Kaknju, nakon čega je uslijedilo postrojavanje, predaja raporta ratnog komandira Škulj Fuada ratnom komadantu Elvedinu Šehagiću te prigodna obraćanja i polaganje cvijeća na Spomen-obilježju palim borcima Narodnooslobodilačkog antifašističkog rata 1941-1945. i Spomen-obilježju šehidima i poginulim borcima Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995.
Tradicionalno, programom obilježavanja Dana kakanjskih dobrovoljaca upriličeno je polaganje cvijeća na Centralnim spomen-obilježjima šehidima i poginulim borcima u Brezi i Misoči. „Kao i svake godine, mi 23.maja dođemo i u Misoču, mjesto gdje je odbranjena Bosna, da položimo cvijeće na Spomen-obilježju našim šehidima i civilnim žrtvama rata. Drago nam je da su i predstavnici Općine Ilijaš, Boračkih udruženja i Mjesne zajednice Misoča zajedno sa nama danas i da ćemo se zajedno prisjetiti svih onih koji su dali svoj život na ovom ratištu“, kazao je za Radio Ilijaš Rešad Zaimović, pomoćnik načelnika u Službi za društvene djelatnosti, boračka pitanja i izbjegla i raseljena lica Općine Kakanj.
Kakanjski dobrovoljci dali su nemjerljiv doprinos tokom odbrane ilijaškog nasljelja Misoča, o čemu svjedoči i Matoruga Sabahudin pripadnik Armije RBiH te predsjednik Upravnog odbora odreda „Tale“:„Naselje Misoča je napadnuto 4. juna 1992. godine oko 21:00 sati, odnosno oko 19:00 sati se desio prvi napad na Haluge, koji je uspješno odbijen ali nekoliko sati poslije počelo je granatiranje. Nekoliko sati poslije, u Misoči su pale i dvije prve civilne žrtve rata, dvije djevojčice Jasminka i Nermina Dervišević, te je ranjena i njihova majka koja je također preminula. Naši prijatelji, jedinica dobrovoljaca koji su došli iz Kaknja su nam mnogo pomogli, prije svega kao moralna podrška našem naselju, a zatim i kao borcima i u konačnici mnogo su pomogli našem odredu Tale. Jedni od prvih ranjenih vojnika bili su dobrovoljci iz Kaknja, jer su u tom momentu došli upravo na ono mjesto koje je bilo najkritičnije, kotu 701-mjesto Haluge, koja bi, bez nas i dobrovoljaca ostala zatvorena, te bi nas agresor; koji je dolazio iz Ilijaša, Malešića i Mrakova, te bismo im, jednostavno živi pali u ruke.“
Na području Misoče, tokom agresije, desilo se nekoliko veoma bitnih događaja koji su bili od presudnog značaja za odbranu općine Ilijaš ali i područja Srednje Bosne. Predsjednik MZ Misoča Alen Matoruga istakao je značaj obilježavanja Dana kakanjskih dobrovoljaca, ali i drugih značajnih datuma za ovo naselje: “Mislim da je Misoča pomoću kakanjskih dobrovoljaca smogla snage da se odbrani od neprijatelja te su oni, pružili veoma značajnu moralnu podršku našim borcima. Uvidjeli smo da nismo zaboravljeni, te su nam omogućili da izvučemo civilno stanovništvo u samim počecima agresije, odnosno maju i junu 1992.godine. Veoma je važno da njegujemo i obilježavamo bitne događaje za našu zajednicu, a to su evo 23. maj, 04.juni (Dan MZ Misoča i dan kada je pala prva granata i ubila dvije djevojčice i njihovu majku) te Misoča 19. juli -da se ne zaboravi“.
Autor: Enisa Mešetović