“Tada je bio problem jer su u prethodnom sazovu padali tenderi koji nisu bili usklađeni s federalnim propisom”, navodi Hasanović.
Pojašnjava da se kroz tendere tražilo da prijavljena firma ima dozvolu Federalnog ministarstva zdravstva za uvoz tih otrova, a onda su se prijavljene firme obratile tom ministarstvu koje je reklo da se taj uslov ne može tražiti u tenderskoj dokumentaciji.
Zatim su od nadležnih organa predložene izmjene kako tenderi ne bi padali što je Skupština KS prihvatila.
“Javni poziv, nakon toga, nikada više nije pao. Tih nekoliko firmi se udružilo u Konzorcij pa su se zajedno prijavile. Nije se niko žalio te je provedena jesenja deratizacija prošle godine i proljetna ove godine. Pošto su ljudi koji vrše kontrolu iz Zavoda za zdravstvo KS primijetili da ima nepokošene trave, rađena je korektivna deratizacija. Nije do deratizacije, urađena je kako treba, ali imate smeće, neodvoženje otpada – možete prskati stalno i to se ne može riješiti”, naveo je on.
Napominje da je komunalni problem odvoženje smeća i čišćenja kanalizacije.
“U toku redovne deratizacije, obaveze ima i javno preduzeće ‘Vodovod i kanalizacija’ da očisti kanalizacioni sistem u isto vrijeme. Navodno je i kod njih neki tender pao, ne znam iz kojeg razloga”, dodaje Hasanović.
Napominje još jednu bitku stavku – da i upravitelji zgrada imaju dužnost pokrenuti postupak deratizacije unutar zgrada.
“Neko je uradio to, a neko očito nije. Što se tiče redovne deratizacije, to je završeno”, rekao je on te dodao: “Ovo nije zdravstvena kriza, to smo imali s morbilama. Naš zdravstveni sistem nije opterećen, već je ovo komunalna kriza, odnosno pitanje odvoza smeća, kolektivne higijene stanovanja…”.
Pored toga, u slučajevima problema, kada se na primjer pojave stjenice, općine su dužne izvršiti vanrednu deratizaciju.
“Općine su dužne, kada primijete na svom području problem, dužni uraditi vanrednu deratizaciju. One su dužne uključiti se i provesti vanredne mjere”, dodao je on.
Tada ove lokalne zajednice sklapaju posebne ugovore s firmama.
“One i narede odvoz kabastog smeća. Koliko čujem od građana, čiste se kontejneri. A da se tako čistilo, ne bi bili u ovoj krizi. Općine također treba da se posvete i provede vanredne mjere”, istakao je on.
(klix.ba)