Grčka aviokompanija Lumiwings zvanično je uspostavila letove sa Međunarodnog aerodroma u Tuzli, a ekipa portala Klix.ba našla se na prvoj liniji od grada soli do Halmstada u Švedskoj i obratno. Kako izgleda putovanje ovom prilično mladom aviokompanijom pogledajte u nastavku reportaže.
Ovoga ponedjeljka tačno u 7:30 sati avion Lumiwingsa zvanično je poletio sa piste Međunarodnog aerodroma u Tuzli, čime je uspostavljena saradnja. Prva letjelica s putnicima zaputila se ka aerodromu smještenom u švedskom gradu Halmstad, a ugodan let sa Boeingom 737-700 trajao je dva sata i 15 minuta.
Lumiwingsov avion u kišom okupan aerodrom se spustio u 9:45 sati, a prve putnike su dočekali predstavnici zračne luke, kao i Ambasade Bosne i Hercegovine u Švedskoj, na čelu sa ambasadorom Bojanom Šošićem. On je kazao da je od danas uspostavljena potpuno nova linija, prikladno locirana između dva grada sa brojnom bh. dijasporom.
“Konekcija je veoma zanimljiva, kao i vrijeme u kojem je ona uspostavljena u kontekstu dana u kojima se vrše operacije. Drago nam je što je razumnim potezima tuzlanske kantonalne vlade došlo do obnavljanja veze između Tuzle i Švedske te se nadamo da će ova saradnja rasti u svakom pogledu, jer nudi velike prilike za turizam, ali i privredu”, kazao je Šošić.
Sudeći prema dosadašjim iskustvima, bh. ambasador je uvjerenja da će uspostavljanje ove linije donijeti veliki iskorak i za gradski aerodrom u Halmstadu. Ističe da je bh. dijaspora u Švedskoj veoma zastupljena i integrisana.
“Ovo je zemlja koju mnogi naši građani smatraju svojom drugom domovinom, ali kako su nam i sami već jutros potvrdili, svoju BiH ne zaboravljaju i održavaju veze. Mi moramo uvažiti tu poziciju te prestati gledati dijasporu kao neki resurs koji podrazumijevamo, već kao i najznačajnijeg investitora kojeg naša zemlja u ovom trenutku ima. To ne smijemo promatrati isključivo po ekonomskim parametrima, već itekako možemo kroz naše građane u drugim zemljama, posebno u Švedskoj, učiti o drugim kulturama i insistirati na tome da se određeni standardi prenesu i zažive konačno u našem društvu”, poručio je Šošić.
Stockholm, Halmstad, Maastrich, Saarbrucken i Esbjerg gradovi su ka kojima će se po dva puta sedmično iz Tuzle letiti avion Lumiwingsa. Inače, ova aviokompanija je izabrana kao najpovoljnija te joj je Međunarodni aerodrom u Tuzli dodijelio koncesiju.
Ovakav vid potpore omogućen je novcem u iznosu od dva i po miliona konvertibilnih maraka, a koje je obezbijedila Vlada Tuzlanskog kantona. Među putnicima danas se našao i kantonalni ministar trgovine, turizma i saobraćaja Denis Bećirović.
“Od trenutka zatvaranja baze Wizz Aira na Međunarodnom aerodromu Tuzla, mi smo učinili sve što je u našoj moći kako bismo uspostavili saradnju s novom aviokompanijom. Od danas možemo reći da je naš aerodrom vratio svoja krila, ponovo je naš kanton povezan sa zemljama zapadne Evrope, posebno na najudaljenijoj tački gdje imamo naše državljane. Ovo nije samo naš put ka dijaspori i investitorima, već u pravom smislu te riječi – ljudima koji su naši”, kazao je Bećirović.
On ističe da se sada na kvalitetniji način mogu ponuditi i turistički potencijali inozemnim stanovnicima Švedske, ali i ostalih država.
“Sretni smo što smo strateški pozicionirali aerodrome na koje ćemo letjeti s našim novim partnerom. Nadam se da uskoro otvaramo i liniju prema Istanbulu, a sada čekamo dozvole turske agencije za civilno vazduhoplovstvo. Na takav način ćemo postati i konekcija između Istoka i Zapada te u tome vidimo našu šansu”, naglasio je Bećirović.
Nakon boravka na švedskom tlu te razgovora s diplomatskim predstavnicima BiH u toj državi, uslijedio je povratak u našu zemlju. Na prvom odlaznom letu iz Halmstada našla se veća grupa putnika, uglavnom bh. državljana koji su na emotivan način doživjeli ovo putovanje, ali i uspostavljanje saradnje između Međunarodnog aerodroma Tuzla i grčkog Lumiwingsa.
Među njima je i Haša Ambrešković iz Vlasenice, koja dugi niz godina živi u Malmeu.
“Hvala Bogu kada ima ovakvih ljudi koji se brinu o tome da i mi na jednostavan način možemo doći u svoju državu. Živi i zdravi nam bili. Putovanje je prelijepo, ugodno se osjećam i nadam se da će biti uspostavljeno još više linija”, navodi Ambrešković.
Sličnog mišljenja je i Senad, koji se nakon slijetanja u Tuzlu zaputio dalje ka Sarajevu, gdje će boraviti u narednim danima.
“Uvođenje ove linije mi olakšava putovanje, lakše ćemo se ‘prebaciti’ iz Švedske u BiH. Također ćemo imati i bolje uslove putovanja, veći izbor za karte u vremenskom kontekstu. Nadam se da će sve ovo funkcionirati u najboljem redu”, dodao je on.
Međunarodni aerodrom u Tuzli od danas je i zvanična baza Lumiwingsa s pozicioniranim jednim avionom. Velike prilike od ove saradnje očekuje i menadžment tuzlanske zračne luke, koji se našao u problemu zbog smanjenjenja obima saradnje koju su imali sa Wizz Airom.
“S obzirom da je veoma kratak vremenski period bio za prodaju karata, mi smo zadovoljni brojem prevezenih putnika u prvom danu, odnosno na prvim letovima. Ovo je veliki benefit, prije svega za naše građane u udaljenim državama, poput Švedske, Danske i Holandije, a koji će sada imati ponovo priliku putovati po povoljnim cijenama. Također, vjerujemo da će veliki benefit osjetiti i svi oni koji pružaju servise našim putnicima”, kazao je direktor Međunarodnog aerodroma u Tuzli Dževad Halilčević.
Međunarodni aerodrom u Tuzli za ovu godinu je imao plan prijevoza 600 hiljada putnika, ali iako blizu, taj broj u konačnici neće biti dotaknut zbog problema koji je nastao sa aviokompanijom Wizz Air. Kao što je poznato, riječ je o zatvaranju baze i drastičnog smanjenja broja linija i operacija.
“Da se to nije desilo, mi bismo sigurno prešli 700 hiljada putnika u ovoj godini”, naglasio je Halilčević.
Kada je riječ o saradnji s Lumiwingsom, plan su letovi iz Tuzle na deset destinacija dva puta sedmično, s tim da bi jedna operacija više bila usmjerena ka Istanbulu jer postoji interes putnika.
Klix.ba