Naslovnica KOLUMNE Ljuto, ali vrlo ljekovito

Ljuto, ali vrlo ljekovito

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Zima nam se vratila, snijega više nego u januaru,a sa zimom ruku pod ruku ide i hladno vrijeme. Prva asocijacija za papričice je da su ljute i da griju, a to je ono što nam je potrebno u ovim hladnim danima. Ono što će posebno obradovati ljubitelje ljute hrane je da su čili papričice i ljekovite. Pomoći će vam da lakše prodišete, ubrzava cirkulaciju i prolazi kroz respiratorni i probavni sistem, dezinficira sluznicu želuca i crijeva, te pomaže kod probave. Pomaže nam kod uklanjanje nakupina sluzi, što je u ovo vrijeme česta pojava kod upala i boli grla.

Čili potiče iz porodice Capsicum, upravo kapsacin daje ljutinu ovim papričicama koji je najviše koncentriran u unutrašnjem središnjem dijelu paprike s sjemenkama i bijelim pregradama. Kapsacin nije zaslužan samo za ljutinu, već i za ljekovitost čili papričice i zbog njegovog djelovanja čili može uvrstiti u jednu od najzdravijih namirnica, a djeluje kao analgetik, antiseptik i antibiotik.

Čili je bogat vitaminom A, B, C, E, ta sadrži i minerale mangana, kalija i bakra. Treba napomenuti da čili sadrži čak sedam puta više vitamina C od narandže.

Čili nam pomaže pri uklanjanju toksina iz našeg tijela, smanjuju rizik od nastajanja raka, sprečavaju bol. Bitno je reći da štite zdravlje srca, jer čili snižava povišeni krvni pritisak i smanjuje razinu holesterola, što ujedno pridonosi prevenciji i zdravlju rada srca, osobito kod mogućeg srčanog udara.

Znači, čili se upotrebljava kod: glavobolja, bolovima u zglobovima, mišićima i kostima, grlobolje, kožnih bolesti, artritisa, gubitka apetita, ali i pretilosti.

Za kraj bitno je napomenuti da ne treba ni u čemu pretjerivati, sve je zdravo u malim količinama. Preporučena dnevna doza čilija je 1 ili 2 kašičice na dan. Čili ne koristite ako imate nizak krvni pritisak.