U sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku, prvi put od usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici, održana je komemoracija povodom 30. godišnjice obilježavanja genocida u Srebrenici.
Osim poruka poslanih od strane visokih zvaničnika Ujedinjenih nacija, prisutnima su se obratili i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, predsjednica udruženja “Majke enklavi Srebrenice i Žepe” Munira Subašić, ambasador BiH pri UN-uZlatko Lagumdžija, te brojni drugi.
U toku komemoracije, izveden je i “Srebrenički inferno”, koji je izvela mlada violinistkinja Uma Čizmić.
Već na prvom dodiru žica violine, svi suzanijemili, a tuga, sjećanje i bol preplavili su salu u New Yorku. Inferno je požar, ono što ne možemo kontrolisati, pakao koji pali sve pred sobom.
Strašno mjesto gdje ljudi pate, baš kao i tada ‘zaštićena zona Ujedinjenih nacija’ u Srebrenici, čiji su stanovnici preživjeli najgori pakao poznat čovječanstvu – genocid. Pakao sjećanja i priča koje i danas prati preživjele koji 30 godina tragaju za kostima svojih najmilijih.
Ono što riječima nije moglo biti opisano, stalo je djelo koje su priredili Đelo Jusić i akademik Džemaludin Latić, koji je u “Srebrenički inferno”, napisao i poseban tekst “Lanetolsun”, što u prijevodu znači “Prokleti bili”.
Od 2022. godine hor “Djeca Srebrenice” 11. jula svojim glasom svijet podsjećaju na patnje Srebreničana, kroz izvedbu srebreničkog inferna, djela koje prikazuje stradanja žrtava genocida.
Srebrenički inferno izveden je prvi put 2003. godine. Od 2022. godine uz saglasnost autora, inferno izvode potomci žrtava genocida hor “Djeca Srebrenice”.