Naslovnica BIH Je li opravdano da premijer, ministri i načelnici u Kantonu Sarajevo imaju...

Je li opravdano da premijer, ministri i načelnici u Kantonu Sarajevo imaju i po dva savjetnika?

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Odlukom Skupštine Kantona Sarajevo iz budžeta će se godišnje izvadati i blizu tri miliona KM za savjetničke usluge na koje sada imaju pravo svi kantonalni ministri i premijer te općinski načelnici i gradonačelnik Sarajeva.

Iako već imaju zamjenike i pomoćnike, više stručne saradnike i sve ostale uposlenika ministarstava odnosno općina i gradske uprave to nije dovoljno funkcionerima u Kantona Sarajevo, kao ni u ostatku zemlje, pa je Skupština KS donijela odluku da se na budžet prikopča još 46 osoba odnosno dva “po glavi funkcionera”.

“Savjetnici ne uživaju sigurnost položaja, ne mogu steći status državnog službenika, a njihov broj je ograničen na dva. Moraju ispunjavati zakonom propisane uslove, kao i pomoćnici ministra, a to je visoka stručna sprema i najmanje pet godina radnog staža. Moguć je angažman savjetnika s nepunim radnim vremenom”, navedeno je.

Pojedinačno svaki savjetnik će imati otprilike 3.000 KM mjesečna primanja, a što je u bruto iznosu otprilike 5.000 KM. Ukoliko bi svaki načelnik i ministar te gradonačelnik i premijer zaposlili po dva savjetnika, to je ukupno 46 savjetnika koji će građane Kantona Sarajevo, nakon što se uračuna minuli rad, topli obrok i prijevoz, u konačnici koštati otprilike tri miliona KM.

Iako je opozicija u Kantonu Sarajevo kritikovala prijedlog zakona, on je ipak prošao.

Javna je tajna da su i tokom prethodnih godina u Kantonu Sarajevo premijeri, ministri i načelnici u nemogućnosti zakonskog angažovanja savjetnika imali određene osobe koje su radile savjetničke poslove na osnovu ugovora o djelu ili su ih plaćale strane organizacije kako bi vršile stručne savjetničke poslove.

Također, u ranijim mandatima sarajevski načelnici koji su imali i po šest-sedam savjetnika pozivali su se na Zakon o organizaciji organa uprave Federacije BiH jer su smatrali da zabrana angažovanja savjetnika vrijedi samo za kantonalne ministre. Tada su, potrebu za savjetnicima, pravdali obimnim poslom.

Tako je, naprimjer, 2018. godine načelnik Trnova Ibro Berilo kojem se sudi u predmetu visoke korupcije novinarima izjavio: “Ne mogu ja kao načelnik se razguliti i stići na sve strane.”

Inspektori Upravnog inspektorata KS su 2018. godine općinama naložili raskidanje ugovora sa savjetnicima.

Podsjećamo da je kantonalnim ministrima, ostalim kantonalnim zvaničnicima i direktorima kantonalnih preduzeća 2015. godine ukinuto pravo na savjetnike i pravo na “bijeli hljeb” po završetku mandata. To pravo im je ukinuto na prijedlog tada DF-ovog kantonalnog zastupnika Mirsada Pindže.

Izmjenama i dopunama Zakona o platama i naknadama u organima vlasti Kantona Sarajevo je planirano da savjetnik nosioca funkcije ima koeficijent od 6,40, koji se množi sa osnovicom koja bi u 2025. godini, nakon usklađivanja, trebala iznositi 425 KM.

Na funkciju savjetnika se ne dolazi javnim konkursom već direktnim odabirom premijera/ministra/načelnika/gradonačelnika. Ta funkcija je u BiH obično rezervisana za odane stranačke kadrove koje je potrebno nagraditi za prethodni angažman, a vrlo rijetko za istinski stručne osobe.

(klix.ba)