Naslovnica BIH Istraživanje o tržištu rada: U 2024. godini povišicu dobilo 23 posto ispitanika

Istraživanje o tržištu rada: U 2024. godini povišicu dobilo 23 posto ispitanika

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Visina plaće je i dalje najvažniji faktor pri odabiru poslodavca u BiH, ali i u regiji, a najmanje važan je sigurnost na poslu, pokazuje novo istraživanje portala za zapošljavanje MojPosao.ba.

Istraživanje, koje je portal MojPosao.ba proveo s partnerskim portalima iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Sjeverne Makedonije, obuhvatilo je više od 6.000 ispitanika iz regije, uključujući više od 800 ispitanika iz Bosne i Hercegovine, a njime su obuhvaćene zaposlene i nezaposlene osobe te oni koji se trenutno školuju.

Prema rezultatima istraživanja, za čak 71 posto ispitanika najvažniji kriterij kod odabira novog posla i ove je godine visina plaće. Dobri međuljudski odnosi i dalje su iznimno važni te se nalaze na drugom mjestu (64 posto), na trećem mjestu nalazi se radno vrijeme (42 posto), a na četvrtom mogućnost učenja i napredovanja (34 posto).

Sigurnost posla najvažnija je za svakog četvrtog ispitanika (23 posto).

Znanjem i motivacijom do posla

Najviše ispitanika u BiH (33 posto) smatra da su znanje i vještina najvažniji za dobivanje posla, odnosno za osvajanje potencijalnog poslodavca, a motivacija i želja za zaposlenjem su najvažniji za 29 posto anketiranih. Tek 18 posto ispitanika smatra kako je za dobivanje posla važno radno iskustvo.

Svega 4 posto ispitanika smatra kako je za dobivanje posla važna sreća, a 7 posto smatra da su važni dobri kontakti i poznanstva.

Formalno obrazovanje ističe svega 1 posto ispitanika, dok 3 posto smatra kako je važna stranačka pripadnost.

Plaće u BiH: Želje i povišice

Kada su u pitanju zaposlene osobe, rezultati istraživanja pokazali su da je 23 posto ispitanika dobilo povišicu ove godine, dok ih je još 9 posto dobilo korekciju plaća usklađenu s inflacijom.

povisica.png

Više od polovine ispitanika (54 posto) ove godine niti je dobilo povišicu niti je očekuje, dok ih 14 posto povišicu nije dobilo, ali joj se nadaju do kraja godine.

Kad je riječ o priželjkivanoj plaći, ispitanici iz BiH u najvećoj mjeri (32 posto) žele plaću između 1500 i 1900 KM.

Povišice, odnosno korekcije u najmanjoj su mjeri dobili zaposleni u Bosni i Hercegovini, dok su u najvećoj mjeri dobili ispitanici iz Slovenije.

Strah od gubitka posla sve manji

Strah od gubitka posla je prisutan kod 20 posto ispitanika, dok njih 45 posto ne razmišlja o tome. Govoreći o mogućnosti izbora za kojeg bi poslodavca željeli raditi, najveći broj ispitanika – 40 posto smatra rad u privatnoj kompaniji u stranom vlasništvu kao najpoželjnijom opcijom, dok bi 28 posto ispitanika radilo za državu.

U istraživanju koje je imalo za cilj utvrditi stanje na bh. i regionalnom tržištu rada, rezultati otkrivaju i rastući optimizam među mladima u BiH kada je u pitanju pronalazak prvog zaposlenja.

Od ispitanika koji se još školuju 58 posto anketiranih iz Bosne i Hercegovine vjeruje kako novi posao mogu pronaći u roku od tri mjeseca nakon što završe školovanje, dok 5 posto ispitanika posao već čeka ili već rade. Ovo je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu kada je 40 posto ispitanika smatralo kako će posao pronaći unutar tri mjeseca, napominje se u istraživanju.

Većina je spremna raditi praksu (67 posto) ili honorarno (50 posto) kako bi stekla iskustvo, dok je interes za volontiranje nizak (6 posto).