Hurma je voćka kojom se muslimani omrse nakon dugog dana posta te nakon toga nastavljaju jesti drugu hranu.
U nastavku ćemo vam navesti nekoliko razloga zašto biste, čak i mimo mjeseca ramazana, u svoju ishranu trebali uvrstiti hurme.
Sveti mjesec posta – ramazan pred našim je vratima, a to znači da će u mnogim domovima koji njeguju islamsku tradiciju, pored bogatih sofri i raznoraznih delikatesa, svoje mjesto pronaći i neizostavna hurma. Hurma je voćka kojom se muslimani omrse nakon dugog dana posta te nakon toga nastavljaju jesti drugu hranu.
Ovo ukusno voće originalno potječe iz regije Egipta i jugozapadne Azije, a hurme su hiljadama godina sadržane u tradiciji Bliskog istoka. Zbog svog odličnog i slatkastog okusa, izvrsna su zamjena za slatkiše, ali to nisu jedine vrijednosti ove ukusne voćkice.
U nastavku ćemo vam navesti nekoliko razloga zašto biste, čak i mimo mjeseca ramazana, u svoju ishranu trebali uvrstiti hurme.
Hurme su bogate hranjivim materijama…
Ukoliko u svoju ishranu uvrstite samo tri hurme, možete računati da ste u svoj organizam unijeli vitamin B, K, kalcij, željezo, magnezij, cink, mangan… Impresivno, zar ne? Čak nema potrebe ni da računate kalorijski suficit jer ova voćka ima svega oko 50 kalorija.
Hurme su sjajni antioksidansi
Hurme obiluju i antioksidansima koji mogu učestvovati u suzbijanju bolesti koje su povezane sa oksidativnim stresom. Ove voće također sadrže i antiinflamatorna i antimikrobna jedinjenja, tj. imaju značajnu ulogu u borbi protiv određenih vrsta zaraznih bolesti.
Hurme su dobre za zdravlje probave
Naučna istraživanja su dokazala da konzumiranje tri hurme obezbjeđuju unos osamnaestopostonog udjela vlakana, što izravno utječe na dobro zdravlje probave.
Hurme snižavaju holesterol
Hurme su voće koje ima sposobnost smanjivanja neželjenog holesterola u tijelu te se preporučuje konzumiranje osobama kojima je povećana razina holesterola.
(face.ba)