Večeras je u Sarajevu svečano otvoren Russelov tribunal za Kašmir, konferencija koja se održava u Sarajevu u periodu od 17. do 19. decembra, a u okviru koje eksperti iz različitih oblasti govore o Kashmiru – regiji o kojoj se vodi spor još sredine proteklog stoljeća.
Organizator ovog tribunala je Kashmir Civitas, nevladina organizacija registrirana u Kanadi, u saradnji sa Russel fondacijom iz Londona, Stalnim narodnim tribunalom Bologne, Internacionalnim univerzitetom u Sarajevu i Centrom za napredne studije.
Cilj Russelovog tribunala za ratne zločine u Kašmiru je reafirmisanje primata međunarodnog prava kao osnove za rješavanje kašmirskog konflikta, te podizanje svijesti o odgovornosti međunarodne zajednice.
Prisutnima se ovom prilikom obratio dr. Omar Suleiman, osnivač i direktor Yaqeen instituta za islamska istraživanja i profesor na Južnom metodističkom univerzitetu (SAD). U svom obraćanju, pored riječi zahvale i iskazivanja saosjećanja za historiju Bosne i Hercegovine, dr. Suleiman se posebno osvrnuo na značaj majki Srebrenice, te im iskazao poštovanje naglasivši da je uvijek „rana intervencija važnija nego kasno sažaljenje“.
Prisutne je putem video linka srdačno poselamio i Mustafa-ef. Cerić, bivši reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Iskazao je žaljenje zbog nemogućnosti direktnog prisustva, ali je naglasio i da je ponosan da se upravo u Sarajevu odvija jedan ovakav događaj.
Atmosferu su upotpunile izvedbe Eldina Huseinbegovića i članova hora „Preporod“ Ilijaš.
Na konferenciji će tokom vikenda biti istaknuti važna pitanja genocida, naseljeničkog kolonijalizma, zločina protiv čovječnosti i nuklearne prijetnje prisutne na području Džamua i Kašmira.
Večeras se održava uvodna sesija o genocidu, u okviru koje, među šest govornika, svoje iskustvo sa genocidom u Srebrenici prenosi i Hasan Nuhanović. Tokom narednih sesija prisutnima će se obratiti i Emir Suljagić, Dževada Šuško, Ermin Sinanović i mnogi drugi gosti koji dolaze iz svih dijelova svijeta.
– Važno je da je Bosna i Hercegovina prepoznata kao mjesto u kojem se priča o drugim muslimanskim iskustvima ovoga tipa – naglasio je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, te dodao da je ovo očit pokazatelj da u društvu imamo ljude koji su spremni govoriti o temama poput međunarodnog, humanitarnog i krivičnog prava.
Konferencija se nastavlja tokom vikenda, kada će eksperti poput profesora Johna Esposita, Dalie Mogahed, Edwarda Moada, Davida Hearsta i mnogih drugih, izložiti svoje postupke, a na osnovu kojih će sudsko vijeće sačiniti izvještaj koji će biti upućen Parlamentu Evropske unije, UN-ovim agencijama kao i drugim međunarodnim akterima.
(Amina Kahriman/Preporod.info)