Institut za razvoj mladih KULT od septembra do novembra 2015. godine organizira Obuku za stručne saradnice i saradnike za rad s mladima. Predstavnice Omladinske organizacije „Iskoristi dan-Carpe diem“ iz Iljaša, Elma Čutura i Enisa Mešetović jedne su od 26 mladih ljudi iz cijele Bosne i Hercegovine, koji su dobili priliku za usavršavanje ali i sticanje novih znanja koje omogućava ova obuka.
Stručni saradnici/e za rad s mladima su osobe koje pomažu mladima u procesu njihovog razvoja, a na inicijativu Instituta za razvoj mladih KULT zanimanje stručnog saradnika/ce za rad s mladima uvršteno je u klasifikaciju zanimanja Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine pod brojem 3412.
O motivima za učešće na ovoj obuci ali i njenom značaju razgovarali smo sa Enisom Mešetović i Elmom Čuturom, koje su uspješno savladale tri modula obuke, te ih do sticanja zanimanja Stručnih saradnica za rad s mladima djele još dva koraka: četvrti i ujedno posljednji modul te završni test.
„Motivacija za učešće na ovoj obuci proizašla je, prije svega, iz želje i potrebe za usavršavanjem ali i sticanjem novih znanja te činjenici da na području općine Ilijaš nema osobe koja je specijalizirana za rad s mladima. I zaista sam ponosna, što smo kolegica Elma i ja, dio sjajne priče koju organizuje Institut za razvoj mladih KULT. Naime, za ovu obuku prijavile su se 143 osobe sa područja cijele BiH, što je dovoljan pokazatelj koliko je ova obuka cijenjena i priznata od strane mladih“, objašnjava Enisa.
Zadovoljstvo zbog učešća na ovoj obuci iskazala je i Elma Čutura, koja smatra da je stečeno znanje neprocjenjivo i što je najvažnije, primjenjivo u Omladinskog organizaciji “Iskoristi dan-Carpe diem“, čija je predsjednica. „Općina Ilijaš zaista ima mnogo vrijednih i uspješnih mladih ljudi. Međutim, nephodna im je motivacija i pokretačka snaga, te se nadam da ćemo Enisa i ja biti upravo ta snaga, budući da imamo priliku učiti od izvrsnih edukatora a zatim to znanje prenijeti na mlade u našoj lokalnoj zajednici“, kazala je Elma.
Tokom dosadašnje Obuke za Stručne saradnici/e za rad s mladima polaznici edukacije imali su priliku učiti o građanskom aktivizmu, volonterstvu i legislativi prema mladima; mehanizmima, vrijednostima i principima rada s mladima; ljudskim pravima, sterotipima i predrasudama; komniciranja sa mladima te prezentacijskim vještinama; socijalnim kompetencijama te organizacijskim vještinama. Tokom svakog modula za učesnike obuke organizuju se i Kafa sa…, tokom koje imaju priliku razgovarati sa uspješnim predstavnicima iz navedenih oblasti.
Kako ističu Enisa i Elma, obuka je veoma zahtjevna i kvalitetna ali posebnom je čini i druženje sa mladima iz svih dijelova BiH, koji su prepoznali značaj neformalnog obrazovanja i sticanja novih znanja.