Prije tačno 26 godina u Tuzli se dogodio najteži zločin nad civilima, kada je granatom ispaljenom sa srpskih položaja sa planine Ozren ubijena 71 osoba, a ranjeno njih više od 200. Vrijeme prolazi, bol ne jenjava, a osuđeni krivac je i dalje na slobodi.
Dvadeset i peti maj u Tuzli se do ratnih razaranja obilježavao kao Dan mladosti, a prije tačno 26 godina tu tradiciju je prekinuo jedan od najtežih zločina nad civilima.
Naime, 25. maja 1995. godine u večernjim satima brojni Tuzlaci odlučili su prošetati užom gradskom jezgrom, ne sluteći da je za većinu njih to nažalost posljednji izlazak iz kuće.
Granatu ispalili u 20 sati i 55 minuta
Tačno u 20 sati i 55 minuta sa srpskih položaja sa planine Ozren na Tuzlansku kapiju ispaljena je granata koja je ubila 71 osobu, a njih više od 200 je teže ili lakše ranila.
Prosjek dobi poginulih građana bila je 21 godina, a najmlađa žrtva bio je dvoipogodišnji Sandro Kalesić koji se na okupljalištu mladih našao skupa sa svojim roditeljima.
Još jedan tužni 25. maj osvanuo je u Tuzli, a suze majki, očeva, braće, sestara, rođaka i komšija kvase nadgrobne spomenike ubijenih koji su svoj vječni smiraj pronašli u Aleji mladosti u kompleksu Slana banja.
Osim smrti njihovih najmilijih već više od dvije decenije neprekidno ih boli i spoznaja da krivac za masakr vrijeme ne provodi iza zatvorskih zidova.
Od ranije je poznato da je za ovaj zločin na kaznu zatvora u trajanju od 20 godina pravosnažno osuđen general bivše Vojske Republike Srpske (VRS) Novak Đukić, shodno nepobitnoj činjenici da je kao komandant Taktičke grupe “Ozren” (VRS) 25. maja 1995. naredio artiljerijskom vodu da iz topova granatira Tuzlu.
Međutim, od 2014. godine on se nije odazvao izvršenju kazne pod izlikom da se nalazi na liječenju u Srbiji. Iako je za njim raspisana potjernica trenutno ne može biti izručen našoj zemlji jer ima srbijansko državljanstvo.
Ali, kaznu može služiti u Srbiji jer je ta država 2010. godine potpisala sporazum sa BiH koji omogućava međusobno izvršenje kazni, ukoliko to zatraži Sud BiH, što još nije učinjeno.
Krivac još neće odgovarati
Shodno trenutnim prilikama Đukić još neće odgovarati za zločin počinjen na Kapiji jer, prema tvrdnjama sudskih vještaka iz Srbije, za pojavljivanje pred sudom u Beogradu “nije sposoban zbog psihičkih problema”.
U medicinskom izvještaju se dalje dodaje da Đukić pred vijeće pravosudne institucije u Srbiji neće moći prije septembra 2021. godine, kada bi ponovo trebalo izvršiti procjenu.
Inače, Viši sud u Beogradu već skoro tri godine odgađa odluku u predmetu Đukića, s uporištem da je on u januaru 2018. godine primljen u Kliniku za psihijatriju Vojnomedicinske akademije (VMA) u Beogradu, zbog psihičkih problema.
S druge strane, na dan kada Tuzla plače, u skladu s epidemiološkim prilikama bit će upriličen program obilježavanja godišnjice masakra.
Prema protokolu, u 11 sati roditelji poginulih, predstavnici gradske i kantonalne vlasti te članovi udruženja položit će cvijeće u Aleji mladosti. Sat vremena kasnije na Kapiji je planiran komemorativni skup, a u 20 sati i 55 minuta oglasit će se sirena za uzbunu.
“Imajući u vidu da veliki broj građana i delegacija želi odati poštovanje žrtvama zločina na Kapiji i svim civilnim žrtvama rata, Organizacioni odbor obilježavanja 25. maja moli sve građane i delegacije da se prilikom dolaska na Aleju mladosti na Slanoj banji i na Kapiju pridržavaju svih propisanih mjera zaštite (fizička distanca, zaštitna maska i ograničen broj osoba u grupi)”, apelirali su iz Gradske uprave Tuzle, istaknuvši da 25. maj predstavlja jedan od najtežih dana u historiji grada.