Ljjiljana Kunosić, direktorica kompanije Bingo iznijela je zanimljiva zapažanja o promjenama u potrošačkim navikama, s posebnim osvrtom na bojkot trgovina.
Naglasila je da se najveća galama trenutno vodi oko cijena osnovnih namirnica – brašna, šećera i ulja – dok je istovremeno prikazala gdje se, unatoč kritikama, još troše znatna sredstva.
“U 2024. u naše objekte je ušlo oko 80 miliona kupaca, a ukupan promet iznosi čak 2,4 milijarde KM. Najzanimljiviji dio ovog prometa ostvarujemo u segmentu prehrane i hemije, gdje je evidentirano oko 1,9 milijardi KM”, rekla je Liljana, na panelu sa predstavnicima trgovaca, a u okviru 11. FMCG Retail Summit-a.
Dodatno, istaknula je da su potrošači najviše zabrinuti zbog cijena brašna, ulja i šećera, čiji je promet ukupno iznosio 60 miliona KM – raspodijeljen kao 18 miliona KM za brašno, 20 miliona za ulje te 22 miliona za šećer.
Posebno je istaknula i impresivne brojke iz sektora kafe, gdje je potrošnja iznosila 78 miliona KM, 17 miliona KM je dato za alkoholna pića, a 38 miliona KM je dato za pivo.
“Za žvake je potrošeno 7 miliona KM, prodano je 451 tona pijeska za mačke, i meni su ovi podaci frapantni. Također, prodano je 248 tona kuhane riže, dok je za hurmašice dato 3 miliona KM, dodala je.
Prema njenim riječima, ovi podaci jasno oslikavaju promjene u potrošačkim navikama.
“Kada uđem u prodavnicu i pogledam šta sam kupila, te koliko sam novca dala, budem ljuta – cijene su zaista previsoke. Mi nastojimo držati niske marže, barem onoliko koliko je to moguće”, dodala je, naglašavajući kako se, iako postoji kritika na osnovu cijena, novac troši i na druge proizvode poput kafe, alkoholnih pića, pa čak i potrepština kao što su žvake ili gotova jela.
Osim analize potrošačkih navika, Liljana se osvrnula i na razvoj same kompanije Bingo, koja slavi 32 godine postojanja.
“Bingo je danas jedna od najvažnijih karika Bosne i Hercegovine, prvi retail lanac u državi, jedan od najvećih proizvođača i prvi ugostiteljski lanac s prometom preko 30 miliona KM. Razvijali smo se postepeno, bez pomoći izvana, a danas sarađujemo s više od 13 proizvodnih kompanija unutar našeg sistema, te dodatnih 5–6 partnera”, istaknula je.
Na kraju, Liljana je naglasila važnost očuvanja domaćeg lanca, domaćih proizvođača i domaće industrije, ističući da su oni ključni nosioci privrede Bosne i Hercegovine. Prema njenom mišljenju, podrška njima je od suštinskog značaja za održavanje ekonomske stabilnosti i dugoročni razvoj države.