Naslovnica BIH Cijene ponovo rastu u BiH: Još jedno poskupljenje hljeba i pekarskih proizvoda

Cijene ponovo rastu u BiH: Još jedno poskupljenje hljeba i pekarskih proizvoda

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Građani bojkotuju, ali cijene nastavljaju rasti. U Tuzlanskom kantonu poskupljuje hljeb i drugi pekarski proizvodi. Navodi se više razloga, a u sve se uključilo i resorno kantonalno ministarstvo, s namjerom da bar djelimično ublaži posljedice predstojećih poskupljenja.

Reakcije građana na najavu poskupljenja pekarskih proizvoda u Tuzlanskom kantonu su očekivane – od ogorčenja do rezignacije:

“Ništa ne možemo protiv njih. Hoće li biti ili ne, ko je kriv… Bit će kako oni kažu.”
“Dvije i po marke hljeb, katastrofa! Ne samo hljeb, nego i ostale cijene, ali hljeb je nužan svima nama.”

“U ovoj državi više ništa nije normalno. Oni sebi plate na 5.000, penzije stoje i niko se ne buni.”

Iz Kluba potrošača Tuzlanskog kantona, pak, naglašavaju da je signifikantno da najviše i najčešće poskuplju prehrambeni proizvodi i to oni osnovni, ali i da kupci treba da preuzmu aktivniju ulogu u zaštiti svojih interesa.

“Pozivamo potrošače da budu racionalni i biraju proizvod koji je i pet feninga jeftiniji. U uslovima slobodnog formiranja cijena potrošači samo tako mogu utjecati na prodajnu cijenu proizvoda”, objašnjava Gordana Bulić, predsjednica Kluba potrošača TK-a.

Iz Udruženja pekara, pak, pojašnjavaju da razlozi za poskupljenje, osim diktata dnevnopolitičkih i ekonomskih promjena, poput uvođenja neradne nedjelje, povećanja minimalne plate, kao i rasta cijena energenata i sirovina, imaju mnogo dublje korijene.

“Ovo pokazuje da nemamo neku značajnu proizvodnju pšenice u Tuzlanskom kantonu. Nemamo robne rezerve kojima bismo mogli utjecati da cijene hljeba budu na nivou koji može stanovništvo plaćati”, ističe Suad Selimović, sekretar Udruženja pekara TK-a.

Na najave poskupljenja hljeba i pekarskih proizvoda prije nekoliko dana reagiralo je i Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona, sazivajući sastanak svih aktera, kako bi zajednički pokušali pronaći rješenje za bar djelimično ublažavanje posljedica rasta cijena po kupce.

“Mislim da se makar cijena hljeba treba zadržati na ovom nivou. Ako ne može kompletan asortiman, neka bude makar jedan hljeb. Pokušavat ćemo da diktiramo cijenu, da zaključamo cijenu. Sve ukazuje na to da će cijena hljeba i ostalih pekarskih proizvoda ići puno gore, februar i mart su ključni u ovoj branši”, kaže Almir Žilić, ministar trgovine, turizma i saobraćaja TK-a (DF).

Razgovori između predstavnika vlasti i pekara o eventualnim načinima ublažavanja predstojećeg poskupljenja trebali bi biti nastavljeni naredne sedmice, potvrdili su iz Udruženja.