Godinama su nas učili da je zdravo piti puno vode. Uvijek bismo trebali imati flašicu vode sa sobom bilo gdje da se nalazimo. U stvari, ta flašica vode je obavezan detalj 21. vijeka koji pokazuje da znate koliko je važno biti zdrav. U ljetnom periodu količine vode su udvostručene. Iako se voda smatra eliksirom života i nečim bez čega nam ne može proći nijedan dan, nije oduvijek bilo lako odrediti koliko vode treba u toku dana popiti da bi ona mogla da ispolji svoj efekat. Mit da dnevno treba popiti najmanje 8 čaša (1,9 litara) vode je prilično raširen, ali još uvijek bez dovoljno naučnih dokaza koji ga opravdavaju. U naš mozak je urezano da je voda najbolja prirodna pomoć za um i tijelo, najbolji način da spriječite isušivanje kože, doprinesete mršavljenju i održite tijelo u dobroj formi.
Voda čisti organizam iznutra, našu kožu i kosu elastičnijom i ljepšom. Dehidracija može biti okidač za mnoge ozbiljne zdravstvene probleme. Osim toga, postoji još nekoliko razloga zašto ne bismo smjeli ignorisati stručnjake kada kažu: pijte dovoljno tekućine. Voda sprječava debljanje, čisti organizam, djeluje na kožu, zaustavlja glavobolju i liječi neke infekcije.
Naravno da je čista voda, osvježavajuća i bez kalorija, najbolji izbor. Približno 80% ukupne količine unesene tečnosti dolazi iz vode i ostalih napitaka, a preostalih 20% dolazi iz hrane.
Evo nekih namirnica sa dosta vode u sebi:
- zelena salata (1 šolja) – sadrži 95% vode
- lubenica (1 šolja) – sadrži 92% vode
- brokoli (1 šolja) – sadrži 91% vode
- grejpfrut (1 šolja) – sadrži 91% vode
- mlijeko (1 šolja) – sadrži 89% vode
- sok od narandže (1 šolja) – sadrži 88% vode
- šargarepa (1 šolja) – sadrži 87% vode
- jogurt (1 šolja) – sadrži 85% vode
- jabuka (prosečne veličine) – sadrži 84% vode
Vodomjer aplikacije postoje i na iPhone i Android uređajima. Time provjeravamo jesmo li osigurali dovoljnu dnevnu količinu vode za zdravlje svog organizma, s obzirom na tjelesnu težinu.