Novi porez značio bi da paketi vrijedni manje od 150 eura više nisu oslobođeni carine.
“Od online tržišta, uključujući kineske divove Temu i Shein, očekivalo bi se da će platiti naknadu”, rekao je komesar EU za trgovinu Maroš Šefčović.
Prošle godine u EU je ušlo 4,6 milijardi takvih paketa, od kojih je više od 90 posto došlo iz Kine.
Takav volumen stvorio je ogromno opterećenje za carinsko osoblje EU, rekao je Šefčović. Tvrdi da je to predstavljalo izazove u osiguravanju pravilne provjere sigurnosti i standarda robe koja ulazi u blok.
Predložena naknada “nadoknadila bi trošak”, rekao je Evropskom parlamentu. Brisel se također nada da će dio ostvarenih prihoda ići u proračun EU.
Naknada od dva eura primjenjivat će se na pakete poslane direktno potrošačima, dok će se paketi poslani u skladišta oporezivati po nižoj stopi od 0,50 eura.
Potez EU-a dolazi nakon novih američkih carina na kinesku robu pod administracijom predsjednika Donalda Trumpa – koje uključuju naknadu za male pakete.
Nakon pregovora prošle sedmice, carina na male pakete vrijednosti do 800 dolara smanjena je sa 120 na 54 posto. Međutim, ostaje fiksna naknada po paketu od 100 dolara.
Postojali su strahovi da bi kineski divovi e-trgovine mogli preplaviti evropsko tržište jeftinom robom, jer bi se proizvodi izvorno namijenjeni SAD-u morali prodavati negdje drugdje.
Evropski trgovci su se već prije žalili da se suočavaju s nelojalnom konkurencijom s inozemnim konkurentima, za koje tvrde da se ne pridržavaju strogih standarda proizvoda EU-a.
Shein i Temu su prethodno rekli da će sarađivati s regulatorima i potrošačkim standardima. Temu tvrdi da ima 92 miliona korisnika u EU, dok Shein tvrdi da ih ima preko 130 miliona.
Prije američkih carina, platforme poput Sheina i Temua oslanjale su se na takozvano “de minimis” izuzeće za slanje artikala niske vrijednosti direktno kupcima u SAD-u bez plaćanja carina ili uvoznih poreza.