Višegodišnji projekti institucija Bosne i Hercegovine “razvlače” se u prosjeku po sedam godina umjesto planirane tri, novac namijenjen za njihovu realizaciju se prenosi iz godine u godinu, a niko u svojim izvještajima ne daje obrazloženja zašto je to tako.
Ovo je rezime revizije učinka na temu višegodišnjih kapitalnih ulaganja koju je obavio Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine.
Dešava se i da projekti koji se tako prenose iz godine u godinu u međuvremenu poskupe.
“Posljedice prezentovanog stanja se ogledaju u tome da se projekti vrijednosti više od 480 miliona KM na kraju 2023. godine, i koji su od izuzetne važnosti za modernizaciju, digitalizaciju, sigurnost, napredak i ugled zemlje, kasno realizuju ili njihova realizacija nije ni počela. Samim tim nisu ostvareni planirani ciljevi, osigurana sredstva nisu efikasno korištena i stvoreni su dodatni troškovi, koji su značajne vrijednosti ako se uzme u obzir koliko se izdvaja samo za zakup objekata unutar i izvan zemlje”, piše u tek objavljenom revizorskom izvještaju koji je analizirao 46 višegodišnjih projekata.
Mada je navedeno da realizacija projekata traje prosječno sedam godina, bilo ih je kojima je trebalo i deset.
“Analiza je pokazala da se u periodu 2018-2022. godina prosječno godišnje prenosilo oko 135 miliona KM nerealizovanih sredstava. Većina institucija u aneksima izvještaja o izvršenju budžeta nije dala informaciju obrazloženja i analize razloga zbog kojih nisu utrošena odobrena budžetska sredstva. Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine u svojim izvještajima za Vijeće ministara Bosne i Hercegovine ne nudi detaljna obrazloženja razloga kašnjenja i slabe realizacije projekata. Informacije koje su dolazile do Vijeća ministara nisu uvijek razmatrane niti su donošene korektivne mjere”, navedeno je u zvještaju.
Radi se o projektima kao što su kupovina objekata ili gradnja za smještaj instiucija koje sada plaćaju kirije, izgradnja graničnih prelaza, nabavka helikoptera za Oružane snage Bosne i Hercegovine.
Reviori napominju da je početkom ove godine vrijednost višegodišnjih projekata koji se realiziraju ili se planiraju realizovati iznosila skoro 585 miliona KM.
“Neki od odobrenih se odnose na ulaganja u projekte digitalizacije i informatizacije, izgradnje graničnih prijelaza i terenskih ureda, modernizacije odbrane, izgradnje objekata diplomatsko-konzularnih predstavništava i objekata za smještaj institucija BiH”, piše u izvještaju.