Konzorcij Logistika BiH najavio je za ponedjeljak masovni protest upozorenja.
Ovo je u skladu sa zaključkom regionalnog samita vodećih transportnih asocijacija šest zemalja zapadnog Balkana održanog u Bijeljini 29. maja.
Pojasnili su da će protest trajati od ponoći do 16 sati, 16. juna.
“Radi se o mirnom usporavanju teretnog saobraćaja i usporavanju lanaca snabdijevanja ka graničnim prijelazima koji vode ka državama članicama Evropske unije. Tokovi robe koji su od značaja za Oružane snage Bosne i Hercegovine, policijske agencije i strukture, zdravstvene ustanove, institucije dječije i socijalne zaštite neće biti usporeni niti blokirani. Protest će biti izveden uz maksimalno poštovanje sigurnosti, javnog reda i humanitarnih interesa”, istakli su.
Kažu da će operativno sjedište koordinacije za vrijeme protesta biti smješteno u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Sarajevu, a koordinatori Konzorcija će pokrivati sve granične prijelaze i magistralne putne pravce ka izlazu iz Bosne i Hercegovine, uz kontinuiranu komunikaciju sa nadležnim institucijama.
Velibor Peulić iz ovog konzorcija nam je kazao da se radi o protestu upozorenja, te da iz BiH učestvuje 6.500 vozila.
Iz Konzorcija su naglasili da u proteklih 16 mjeseci, a naročito od 15. aprila 2025, Konzorcij Logistika BiH svakodnevno, odgovorno i argumentovano vodi dijalog sa institucijama Bosne i Hercegovine s ciljem zaštite domaćih prijevoznika i njihovo pravo na rad unutar Evropske unije.
“Bez odgovora su ostali zahtjevi koji se odnose na primjenu Aetr sporazuma. Ne tražimo privilegije već poštivanje ovog međunarodnog sporazuma koji je BiH potpisala”, navode iz Konzorcija.
Problem predstavlja režim 90/180 Evropske unije, odnosno mogućnost boravka u zemljama EU-a 90 dana unutar 180. Prijevoznici ukazuju da oni nisu migranti ni turisti i da se na njih ne može primjenjivati ovaj režim. Upravo ovaj sporazum je to regulirao.
“Prestala su hapšenja naših vozača u zemljama EU-a, ali su zabrane za vozače i dalje na snazi. Zato idemo u drugi protest upozorenja, od Une do Drine, od Save do mora. Ni EU ni institucije BiH nisu osigurale primjenu Aetr sporazuma niti fer uvjete za rad prijevoznika iz BiH”, naglašeno je.
Dali su novi rok za ispunjenje zahtjeva, i to do 1. septembra, a u protivnom idu na potpune blokade drumskog saobraćaja.
Osim primjene ovog sporazuma i osiguranja prava na rad, što traže prvenstveno od EU-a, od institucija BiH traže reformu rada Uprave za indirektno oporezivanje BiH, usklađivanje inspekcija, fiskalna rasterećenja.
Podsjetili su da se na granicama BiH sada zadržavaju 16 i pol sati, a donedavno je to bilo 14 i pol satu, da inspekcijske službe nisu sinhronizovane, da UIO ne odgovara na pozive sektora, a da administrativni troškovi i barijere svakodnevno rastu.
“Dosta je bilo ignoriranja”, kazali su.