Federalni ministar trgovine Amir Hasičević donio je Pravilnik o kvalifikaciji prodavnica te drugih oblika trgovine na malo kojim se prvi put pojašnjava internet trgovina, kao i drugi oblici prodaje koji postoje od ranije.
Tako se ovim pravilnikom propisuju oblici prodaje za specijalizovane prodavnice prehrambenih i neprehrambenih proizvoda, fabričke prodavnice prehrambenih i neprehrambenih proizvoda, klasične prodavnice, minimarkete, supermarkete, hipermarkete, dragstor, diskontne prodavnice, benzinske pumpne stanice i prodavnice na benzinskim pumpnim stanicama, plinske pumpne stanice, butike, kioske, nespecijalizovane prodavnice pretežno neprehrambenih proizvoda, prodavnice upotrebljavane robe, tržnice na malo, na štandovima i stolovima izvan tržnica, putem kioska, pokretne prodavnice, prodaje na daljinu, trgovine ličnim nuđenjem, prodaje putem automata i prodaje putem rashladnih vitrina.
Dakle, svi pojmovi su zakonom već definisani dok su ovim pravilnikom precizirani ili detaljnije pojašnjeni kako ne bi bilo nedoumica.
Što se tiče samih kriterija, oni su: mjesto prodaje, asortiman proizvoda u prodaji, način prodaje prema potrošačima, površina prodajnog prostora, nivo usluga i cijena, postojanje parkirnog prostora, postojanje mogućnosti pružanja drugih usluga, specifičnosti razvoja trgovine u Federaciji BiH, navike potrošača i specifični već prihvaćeni od javnosti (potrošača) nazivi prodajnih objekata.
Među zanimljivim stavkama, koje možete pročitati u Službenom listu, što znači da su stupili na snagu, jeste i pokretna trgovina koja se definiše kao trgovina na malo bez prodajnog mjesta koja se obavlja putem posebno uređenog i opremljenog vozila, uz ispunjavanje uslova propisanih posebnim propisima, kolica koja se prevoze od mjesta do mjesta, te putem plovnog objekta, uz ispunjavanje uslova propisanih posebnim propisima.
Tu se mogu prodavati prehrambeni proizvodi svakodnevne potrošnje, u skladu sa posebnim propisima.
Zatim je tu i prodaja na daljinu, koja se odnosi na trgovinu na malo i pružanje usluga kupcima koju trgovac organizuje upotrebom sredstava za komunikaciju između fizički udaljenih lica, odnosno internet prodaja. Asortiman robe mogu sačinjavati prehrambeni i neprehrambeni proizvodi i usluge.
Tu je trgovina ličnim nuđenjem koju trgovac obavlja tako što nudi robu ili usluge, ličnim prilaženjem određenom kupcu, koji je fizički prisutan na mjestu ponude, kada kupac nije tražio da mu se učini ponuda, po prethodnom pozivu ili pristanku kupca u njegovom stanu, na radnom ili drugom mjestu, uz objašnjenja i prikazivanje upotrebe proizvoda, te karakteristika, namjene i upotrebljivosti robe ili usluge, kao i drugih uslova, koja važe za prodaju robe ili pružanje usluga, u skladu sa propisima.
Asortiman robe mogu sačinjavati prehrambeni i neprehrambeni proizvodi i usluge.
Prodaja na daljinu je također dio ovog spiska koja se odnosi na trgovinu robe na malo i pružanje usluga kupcima koju trgovac organizuje upotrebom sredstava za komunikaciju između fizički udaljenih lica.
Podsjetimo, i prema ranijem zakonu, svi koji imaju djelatnost i bave se internet prodajom, moraju se registrovati. Međutim, od donošenja ovog zakona u novembru do sada, nije bilo novih registrovanih prijava iako se radi o zoni tzv. sive ekonomije.
Dio Pravilnika sada sačinjava i prodaja putem automata koja se odnosi na malo različitih proizvoda i usluga koja se odvija putem aparata na način da se u za to predviđen otvor na aparatu ubaci novac, žeton ili posebna kartica. Putem automata se može prodavati hrana, piće i ostali proizvodi u originalnom fabričkom pakovanju. Ali, ne mogu se prodavati alkoholna pića i druga pića koja sadrže alkohol, duhan i duhanski proizvodi i roba pornografskog sadržaja.
Prodaja putem rashladnih vitrina je također dio ovog spiska koja se odnosi na prodaju robe koja se prema svojim karakteristikama može prodavati izvan poslovnih prostorija (fabrički pakovan sladoled, bezalkoholna pića u fabričkom pakovanju i sl.).
(klix.ba)