– Dovoljno je da pacijenti, kada im dođe vrijeme za produženje terapije, a svi oni znaju kada to trebaju učiniti, odu u apoteku i uz zdravstvenu knjižicu podignu svoje lijekove. Sistem će im automatski produžavati važenje terapije, to više neće raditi ni doktori. Važenje terapije će se produžavati na šest mjeseci, a ne kao do sada na tri mjeseca. Međutim, moram naglasiti da će ovo važiti samo dok traje pandemija koronavirusa, kazao je za Oslobođenje direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja KS Sakib Katana.
Prema njegovim riječima, ova odluka će predstavljati i znatno rasterećenje za medicinske radnike u ambulantama.
– Prema našim podacima, skoro 80 posto pacijenata koji dolaze u ambulante porodične medicine su hronični bolesnici, koji dolaze radi produženja terapije. Mi smo ranije uveli pogodnost da se terapija produžava na tri mjeseca. Već tada je broj pacijenata u ambulantama porodične medicine, na mjesečnom nivou, opao za oko 34.000, dodao je Katana.
Napomenuo je kako ova ideja o automatskom produžavanju važenja terapije na šest mjeseci postoji već neko vrijeme, ali da je trebalo prilagoditi informacioni sistem da sam obavlja ovaj posao.
Važno je napomenuti da pacijenti, kojima je promijenjena terapija, bez obzira da li se radi o izmjeni doze lijeka, uvođenju novog ili ukidanju nekog kojeg već uzimaju, moraju otići svom porodičnom doktoru, kako bi te izmjene bile unesene u informacioni sistem.