Nekoliko beba, koje su od januara bile smještene na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu zbog sistemske infekcije i meningitisa, bit će izmještene van Bosne i Hercegovine zbog daljeg liječenja.
Iako informacije nisu službeno potvrđene, intrahospitalna infekcija se, prema riječima roditelja, kod beba pojavila nakon njihovog izlaska iz porodilišta te se radi o gnojnom meningitisu koji može ostaviti posljedice na mozgu.Kako saznaje Klix.ba, dvije bebe sa KCUS-a su jučer otputovale na liječenje van države, a još jedna će danas.
Dvije ostaju u Sarajevu gdje će jedna biti operisana, a druga će biti puštena na kućno liječenje.
Jedna od majki s kojom smo razgovarali je pohvalila cijeli tim neurohirurga iz ove bolnice koji su, kako nam je rekla, dali mnogo u liječenju ove djece, ali je problem jer nemaju opremu za dalje liječenje.
Prema nezvaničnim informacijama, vodstvo KCUS-a nije nabavilo endoskop. Ovaj medicinski instrument služi za vizualni pregled unutarnjih struktura tijela koje nisu vidljive golim okom, tačnije omogućuje doktorima dijagnosticiranje, praćenje i hirurško liječenje različitih stanja.
Kako nam je rekla majka, ove bebe imaju multikolarni hidrocefalus (proširenje komora mozga) koji je nastao kao posljedica intrahospitalne bakterije ‘enterobacter clocae’.
Ona tvrdi kako v. d. generalne direktorice KCUS-a Hajrija Maksić nije dala odobrenje za nabavku ovog instrumenta.
“Već četiri mjeseca nema ni Tobrex kapi na klinici za bebe. Za više od 100 dana liječenja, generalna direktorica nikada nije došla da obiđe ovu djecu i upozna roditelje”, navodi jedna od majki.
Dopis smo uputili i KCUS-u koji su nam rekli da, shodno važećim zakonskim odredbama i u cilju zaštite prava pacijenata, nisu u mogućnosti odgovoriti.
Ranije su rekli kako nije došlo do intrahospitalne infekcije te kako uzročnik infekcije nije bolnički soj, već je to prirodni dio fiziološke flore crijeva koji je visoko osjetljiv na antibiotike.