Danas, 30. augusta, širom Bosne i Hercegovine obilježava se Međunarodni dan nestalih osoba. Ovaj dan proglasile su Ujedinjene nacije i ima poseban značaj za Bosnu i Hercegovinu.
Tokom rata od 1992. do 1995. godine u Bosni i Hercegovini je nestalo oko 35.000 osoba, a danas, 29 godina kasnije još uvijek se traga za preko sedam hiljada osoba.
U povodu Međunarodnog dana nestalih osoba, Udruženje porodica nestalih i Crveni križ Ilijaš su poslali poruku „Govorite, šutnja je bol duše“ i pitanje „Gdje je?“ . Na području općine Ilijaš još uvijek se traga za 46 osoba, među kojima je i pet žena.
Predsjednica Udruženja nestalih općine Ilijaš Zekija Avdibegović jedna je od mnogobrojnih majki koje neumorno rade na pronalasku svojih najmilijih i tragaju za istinom.
“Mi tragamo za našom djecom, našim majkama i očevima, sestrama i braćom i tražimo da se ubrza ovaj proces, a sigurna sam da vlasti u Bosni i Hercegovini to mogu uraditi ako hoće, jer negdje u nekim arhivama postoje podaci. Nestale osobe zapravo nisu nestale, već prislino odvedene, ubijene i sakrivene. Nevino su stradali u proteklom ratu, a i danas se o tome šuti, zato je naš slogan „Govorite, šutnja je bol duše“. Porodice nestalih žele da nakon 29 godina napokon nađu smiraj i ovo je nešto što se ne smije nikad zaboraviti”, kazala je Zekija Avdibegović.
Obilježavanju Međunarodnog dana nestalih prisustvovao je i načelnik Općine Ilijaš Akif Fazlić čija je podrška svima onima koji tragaju za istinom i svojim najmilijima neizostavna.
“Ovo je pretužan dan za nas Ilijašane. Još uvijek ne znamo gdje je 46 naših sugrađana. Najviše boli činjenica da kako vrijeme prolazi sve je manje osjećaja moralne odgovornosti. Prije svega tu mislim na institucije koje trebaju da rade na pronalasku nestalih osoba. Također, mislim i na one koji imaju određene informacije, a nisu ih još podijelili i u konačnici na sve nas koji moramo dolaziti na obilježavanja ovakvih datuma vršeći pritisak. U tom smislu čestitam našem Udruženju nestalih općine Ilijaš i Međunarodnom Crvenom krstu koji obilježavaju ovaj datum kao stalni poziv da nam pronalazak nestalih osoba ostane moralna i najvažnija obaveza u našem radu”, kazao je Fazlić.
U Bosni i Hercegovini se još uvijek traga za preko sedam hiljada osoba . Ovaj datum se obilježava kao svjetski godišnji događaj u kome se svijet prisjeća osoba koje su nestale kao posljedica oružanih sukoba, zločina protiv čovječnosti ili kršenja ljudskih prava, a njihova sudbina i mjesto ukopa su nepoznati.