Naime, dosad su ukinute participacije za sve zdravstvene usluge što znači da građani više ne plaćaju participaciju ni za preglede, ni za laboratorijske nalaze, dijagnostiku ili terapiju.
Ukinute su uputnice između klinika unutar iste ustanove – ranije je bilo potrebno da pacijent ide kod porodičnog ljekara po novu uputnicu čak i ako se prebacuje s jedne klinike na drugu unutar iste bolnice.
To je sada ukinuto i prijem pacijenata se odvija interno, bez dodatnog opterećenja za pacijenta.
Ukinute su i uputnice između ustanova, prilikom premještaja pacijenata iz Opće bolnice u KCUS (ili obratno), više nije potrebno ići u Dom zdravlja po novu uputnicu.
Ova procedura je ranije predstavljala značajnu administrativnu prepreku, a sada je značajno pojednostavljena.
Onkološki pacijenti, koji su ranije morali mjesečno donositi i do 10 uputnica, sada mogu uz samo jednu uputnicu s početka liječenja obavljati sve potrebne tretmane i preglede do završetka liječenja.
Važenje uputnica je značajno produženo – uputnica za prvi pregled sada vrijedi tri mjeseca, a za kontrolni pregled šest mjeseci. U tom periodu se može koristiti za zakazivanje kontrola i drugih povezanih pregleda, što ranije nije bilo moguće jer je rok važenja bio svega 30 dana.
Kontrolni pregledi u okviru mjesec dana po otpustu iz bolnice sada se automatski zakazuju – bez potrebe za dodatnim uputnicama.
Redovne godišnje kontrole također se zakazuju automatski unutar bolničkih odjela, čime je smanjena potreba za intervencijama porodičnih ljekara.
Kada je riječ o onome što slijedi i šta bi u narednom periodu trebalo biti urađeno – uskoro se očekuje uvođenje elektronskog naručivanja za radiološke pretrage u KCUS-u i Općoj bolnici.
Otvaranje termina iz JU Dom zdravlja KS ka KCUS-u već je omogućeno unutar šest mjeseci, dok je Opća bolnica, prema informacijama menadžmenta koje ima Ministarstvo zdravstva KS u završnoj fazi priprema za isto.
U izradi su zajednički protokoli za hitno zbrinjavanje pacijenata između JU Dom zdravlja KS, JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć, Urgentnog centra Opće bolnice i KUM-a KCUS.
Također, omogućen je pregled deficitarnih zdravstvenih usluga kod privatnih ugovorenih zdravstvenih ustanova, uz poštivanje jasno definisanih pravila i procedura Zavoda zdravstvenog osiguranja.
Planirano je da pacijenti primaju nalaze u elektronskoj formi direktno na svoje telefone putem viber poruke ili e-maila, ili registracijom na posebnoj platformi, uz njihovu saglasnost što predstavlja novi korak u digitalizaciji zdravstvene zaštite.
Ističu da je zdravstveni informacioni sistem u KS znatno unaprijeđen, ali put ka punoj digitalizaciji nije bez izazova.
Proces zbog otpora koji dolazi i iz redova zdravstvenih radnika, ali i pružalaca informatičkih usluga u zdravstvu. Iako se konstantno insistira na unaprjeđenju sistema, još uvijek postoje problemi – sistem povremeno “pada”, što izaziva nezadovoljstvo i kod medicinskih radnika i kod pacijenata.
Posebno se ističe da se već više od godinu dana insistira od Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, kao vlasnika informacionog sistema, i od provajdera, da se pacijentima omogući da svoje nalaze dobiju u elektronskoj formi – što još uvijek nije u potpunosti omogućeno.
Nažalost, nisu sve ustanove u KS još digitalizovale i uvezale sve dijelove sistema, uključujući i Zavod za javno zdravstvo.
Ministarstvo zdravstva KS insistira da sve što se može digitalizirati i uvezati – mora se uraditi što prije, kako bi se olakšao rad zdravstvenih radnika, ubrzala usluga i poboljšalo korisničko iskustvo pacijenata.
(klix.ba)