Vlada Federacije Bosne i Hercegovine nezakonito je smijenila stari i imenovala novi Nadzorni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS). Premijer Nermin Nikšić i Vlada imaju rok od 15 dana da sve vrate u prvobitno stanje, u suprotnom će biti suočeni s udaljavanjem od dužnosti službenog lica, premijera FBiH a po potrebi i izreći će mu novčanu kaznu. Odluka je to Kantonalnog suda u Sarajevu.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine smijenila je 4. oktobra 2023. godine na sjednici članove Nadzornog i Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Odluka Vlade FBiH bila je nezakonita, upozoravali su i tada pravni eksperti. Sada je to potvrdio i Kantonalni sud.
Federalnoj vladi i premijeru Nerminu Nikšiću, koji je bio i predlagač te tačke dnevnog reda na sjednici Vlade FBiH, umjesto resornog ministra Nediljka Rimaca, naloženo je ovom presudom da sve vrati u prvobitno stanje.
“Ono što piše u presudi mora se izvršiti, a to znači da premijer koji je predložio Vladi nezakonitu smjenu mora stvari vratiti u prvobitno stanje i poništiti imenovanje novog Nadzornog odbora. To znači da stari Nadzorni odbor ostaje na snazi”, izjavio je Izmir Hadžiavdić, član, prema presudi, nezakonito smijenjenog Nadzornog odbora. Hadžiavdić je i podnosilac zahtjeva Kantonalnom sudu u Sarajevu.
Po Hadžiavdićevom zahtjevu Sud se očitovao na način da je utvrdio kako su premijer i Vlada FBiH počinili povredu prava podnosioca zahtjeva na jednakost pred zakonom, zagarantiranog Ustavom FBiH. Vladi se, kako je navedeno u odluci Suda, zabranjuje dalje vršenje nezakonite radnje kojim se ograničavaju prava podnosioca zahtjeva. Nalaže se Vladi FBiH i premijeru Nikšiću, stoji u obrazloženju Suda, da preduzme neophodne mjere da bi se u odnosu na podnosioca zahtjeva uspostavilo zakonito stanje, kao prije donošenja Rješenja od 4. oktobra 2023. godine, u roku od 15 dana.
Ukoliko u ostavljenom roku ne bude postupljeno po nalogu, Sud će podnijeti zahtjev za udaljavanje od dužnosti službenog lica, premijera FBiH, a po potrebi i izreći novčanu kaznu, konstatuje Sud u Rješenju.
Protiv Rješenja ne postoji mogućnost podnošenja žalbe.
Faktor je 4. oktobra, kada je Vlada FBiH donijela ovu odluku, pisao da su smjene i imenovanja izglasani mimo Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH, po kojem je resorni ministar trebao delegirati ovo pitanje, odnosno tačku dnevnog reda. Resorni ministar Nediljko Rimac uopće nije ni prisustvovao sjednici.
U skladu za važećim zakonom, između ostalog, članovi UO i NO KCUS-a trebali su dobiti rok od 30 dana od Vlade FBiH, odnosno Ministarstva zdravstva FBiH, kako bi se izjasnili o svom radu, ali to se nije dogodilo. S obzirom na očitu žurbu u Vladi FBiH da u menadžment KCUS-a uđu kadrovi “Trojke”, federalna izvršna vlast je zaobišla procedure, pa je premijer Nikšić smjenu i nova imenovanja NO i UO tada stavio na dnevni red. Odlukom Vlade FBiH 4. oktobra prekršen je i Statut Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.